محصولات
  شرکت ها
    مرتب سازی بر اساس :

     خرید کربنات سدیم

     سدیم کربنات، Na₂CO₃ یک نمک سدیم است که از ترکیب آن کربنیک اسید تولید می‌شود. همه اشکال آن نمک‌های سفید و محلول در آب هستند که محلول‌های قلیایی متوسطی را در آب تولید می‌کنند. این ماده در گذشته به‌طور سنتی از خاکستر گیاهانی که در خاک‌های غنی از سدیم رشد می‌کنند، قابل استخراج بوده ‌است. همچنین این ماده در ذخایر بزرگ طبیعی، کشف و در وایومینگ استخراج می‌شود. از دلایل خرید کربنات سدیم می‌توان به تولید شیشه و تولید مواد شیمیایی اشاره کرد.
     کربنات سدیم یکی از مهمترین مواد شیمیایی اساسی است که با نام‌های سودا شستشو یا خاکسترسودا نیز شناخته می‌شود. این ماده دارای اشکال مختلف هیدراته است. طعم قلیایی قوی دارد و مزیت قابل توجهی نسبت به هیدروکسید سدیم دارد. خورنده نیست و بنابراین حمل و نقل آن ایمن تر است.
     شیمی بازار به عنوان مرجع مواد شیمیایی در ایران محصول کربنات سدیم را با بهترین کیفیت و قیمت رقابتی در بازار عرضه می کند. جهت اطلاع از قیمت‌ها و نحوه‌ی خرید کربنات سدیم و ثبت سفارش با شماره‌های موجود درسایت تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات مشتریان گرامی می‌باشند.

     کربنات سدیم(خاکستر سودا)

     کربنات سدیم یک ترکیب شیمیایی معدنی است که به اصطلاح عمومی خاکستر سودا نامیده می‌شود. خاکستر سودا از ترونا تهیه می‌شود. ترونا محلول دو نمکی است که از ترکیب کربنات سدیم و کربنات هیدروژن سدیم تشکیل شده است، که در نتیجه از فرآیندهای تبخیر در دریاچه‌ها به وجود می‌آید.

     انواع سدیم کربنات

     • کربنات سدیم سبک
     • کربنات سدیم سنگین

     در ادامه به شرح کامل انواع سدیم کربنات می‌پردازیم:

     کربنات سدیم سبک، حاوی کمتر از 0.5 درصد سدیم کلراید است. سدیم کربنات سبک به طور سنتی جایی که شیمی در محلول مورد نیاز است کاربرد دارد. همچنین در صنایع مختلف خرید کربنات سدیم به دلیل دارا بودن خاصیت تنظیم PH انجام می‌شود.

     سدیم کربنات سنگین

     سدیم کربنات سنگین به عنوان نمونه از انواع باز‌ها از هیدراسیون کربنات سدیم سبک به مونوهیدرات و سپس دهیدراسیون تهیه شده است. حذف آب برای بهبود راندمان یک محصول با شکل و اندازه و تراکم کریستالی می‌باشد. سدیم کربنات سنگین از سنگ ترون تهیه شده است و برای تولید شیشه، صابون، خمیر کاغذ، صنایع شیمیایی و تصفیه آب استفاده می‌شود.

     تفاوت کربنات سدیم سبک و سنگین

     تفاوت کربنات سدیم در دو نوع سبک و سنگین در تعداد مش بندی، چگالی، اندازه ذرات تشکیل دهنده و کاربرد آنها می‌باشد و می‌توان گفت هیچ گونه تفاوتی در ترکیبات شیمیایی با یکدیگر ندارند.

     مشخصات فنی کربنات سدیم

     فرمول شیمیاییNa2CO3
     وزن مولکولی/ جرم مولی105.9888 گرم بر مول
     چگالی2.54 g/cm³
     نقطه جوش1600 درجه سانتیگراد
     نقطه ذوب851 درجه سانتیگراد

     کربنات سدیم اسید است یا باز؟

     کربنات سدیم یک نمک اساسی است. طعم آن به شدت قلیایی است. این نمک اسید کربنیک و هیدروکسید سدیم است. از آنجایی که از اسید ضعیف (اسید کربنیک) و باز قوی (NaOH) ساخته شده است، طبیعتاً به شدت قلیایی است.

     مراحل واکنش در زیر آورده شده است:

     H2CO3 + 2NaOH Na2CO3 + 2H2O

     آب سدیم کربنیک

     اسید هیدروکسید کربنات

     محلول آن کاغذ تورنسل قرمز را به آبی تبدیل می‌کند که ماهیت اصلی آن را تأیید می کند. PH آن حدود 10.52 است.

     فرمول، خواص و ساختار، کربنات سدیم

     فرمول شیمیایی کربنات سدیم Na2CO3 است. هنگامی که این مولکول معدنی در آب حل می‌شود، اسید کربنیک و هیدروکسید سدیم تولید می کند. در خالص‌ترین حالت، پودری سفید و بدون بو است. این یک پایه قوی است که می‌تواند به عنوان یک ضد اسید نیز استفاده شود.

     فرآیند Solvay، فرآیند Leblanc، فرآیند دوگانه و فرآیند الکترولیتی، چهار روش برای تولید کربنات سدیم هستند. از آنجا که کربنات سدیم، اسید ضعیفی است، فقط کمی در اتانول حل می شود و در الکل نامحلول است. استفاده از Na2CO3 به عنوان یک نرم کننده آب یکی از رایج ترین موارد مورد استفاده است. PH آب حدود 11 است.

     روش شیمیایی کربنات سدیم:

     کربنات سدیم بدون آب تحت تأثیر گرما قرار نمی گیرد. در دمای 852 درجه سانتیگراد بدون متلاشی شدن ذوب می شود. انتشار یون های OH-(aq) در طول هیدرولیز، محلول های آبی کربنات سدیم را تا حدی قلیایی می کند.

     Na2CO3(s) + 2H2O(l) → H2CO3(aq) + 2Na+(aq) + 2OH–(aq)

     دی اکسید کربن هوا توسط محلول های آبی کربنات سدیم جذب می‌شود که کربنات هیدروژن سدیم تولید می‌کند.

     Na2CO3(aq) + H2O + CO2(g) → 2NaHCO3(aq)

     دی اکسید کربن زمانی تشکیل می‌شود که کربنات سدیم با اسیدهای گیاهی متوسط مانند آبلیمو واکنش می‌دهد.

     Na2CO3(aq) + 2H+(aq) → 2Na+(aq) + H2O(l) + CO2(g)

     Na2CO3(aq) + 2HCl(aq) → 2NaCl(aq) + H2O(l) + CO2(g)

     ساختار سدیم کربنات

     هرمولکول سدیم کربنات را دو اتم سدیم، سه اتم اکسیژن و یک اتم کربن تشکیل می‌دهد.

     آنیون کربنات چند اتمی دارای بار منفی است، در حالی که هر کاتیون سدیم دارای بار مثبت است.

     در نتیجه کربنات سدیم یک مولکول بدون بار است.

     کاربردهای کربنات سدیم

     • سودا اش به عنوان افزودنی در مخزن های شهری برای خنثی کردن اثر اسیدی و کلر استفاده می‌شود.
     • جهت تیتراسیون اسید و باز
     • خاکستر سودا در تولید بی کربنات سدیم، بوراکس و بی سولفیت سدیم به کار برده می شود.
     • در پاک سازی آب و هوا بسیار موثر است.
     • کربنات سدیم در آتش خاموش کننده ها نیز بسیار کاربرد دارد.
     • در فرآیند تولید پنبه برای خنثی کردن سولفوریک اسید. از خاکستر سودا استفاده می شود.
     • کربنات سدیم تنظیم کننده اسیدیته است.
     • استفاده به عنوان یک رسانای خوب در فرایند الکترولیز
     • سدیم کربنات ضد رسوب است.
     • خرید کربنات سدیم، برای صنایع شیشه سازی یکی از کاربرهای مهم آن است.

     روش تولید کربنات سدیم

     روش Solvay برای تولید کربنات سدیم

     از نظر تاریخی، کربنات سدیم از خاکستر گیاهان رشد یافته در خاک غنی از سدیم استخراج می‌شده و در حال حاضر با روش‌های مختلفی مانند فرآیند Solvay، فرآیند Leblanc، فرآیند الکترولیتی، فرآیند Hou و غیره تهیه می‌شود و همچنین از چندین منطقه استخراج می‌شود. ایالات متحده کربنات سدیم را عمدتاً از طریق استخراج معادن به دست می آورد که نیاز داخلی خود به کربنات سدیم را برآورده می‌کند. از بین این روش‌ها، فرآیند Solvay کربنات سدیم منحصراً برای ساخت کربنات سدیم استفاده می‌شود. بنابراین، ما در اینجا فرآیند Solvay را شرح می دهیم.

     فرآیند Solvay توسط ارنست سولوای، شیمیدان صنعتی بلژیکی، در سال 1861 کشف شد. نسبت به سایر فرآیندها مقرون به صرفه تر است. فقط کلرید کلسیم را به عنوان یک محصول زائد می‌دهد.

     فرآیند Solvay به فرآیند آمونیاک- سودا نیز معروف است. در این روش، دی اکسید کربن و آمونیاک به محلول سرد و اشباع کلرید سدیم پمپ می‌شود.

     کربنات هیدروژن سدیم، که در حضور یون‌های سدیم حلالیت بسیار کمی دارند، در طی فرآیندهایی که اتفاق می‌افتد عملاً به طور کامل رسوب می‌کند. برای ساختن کربنات سدیم، آن را فیلتر کرده و می‌سوزانند. مواد تشکیل دهنده این روش ارزان و به طور گسترده در دسترس هستند. سه جزء اصلی عبارتند از: نمک (NaCl)، آمونیاک (NH3) و سنگ آهک (CaCO3). این روش مقدار قابل توجهی CaCl2 تولید می کند. واکنش‌ها را می توان با استفاده از معادله زیر نشان داد. برای تهیه آن، هیدرات‌ها گرم می‌شوند. همچنین می‌توان آن را با حرارت دادن (کلسینه کردن) هیدروژن کربنات سدیم مانند فرآیند Solvay تولید کرد:

     2NH3 + H2O + CO2 → (NH4)2CO3

     (NH4)2CO3 + H2O + CO2 → 2NH4HCO3

     هنگامی که نمک معمولی به محلولی حاوی NH4+ و HCO3– اضافه می‌شود، NaHCO3 که کمترین محلول در بین این دو است، رسوب می‌کند. سپس فیلتر می‌شود.

     NH4HCO3 + NaCl → NH4Cl + NaHCO3

     سپس بی کربنات سدیم برای تولید Na2CO3 حرارت داده می‌شود.

     2NaHCO3 → Na2CO3 + CO2 + H2O

     بازیافت گاز CO2 تولید شده امکان پذیراست. هنگامی که کربنات سدیم بی آب در آب حل می‌شود، مجدداً کریستال می‌شود و کریستال های سودای شستشو را ایجاد می‌کند که حاوی 10 مولکول آب است. استفاده می‌کند

     مضرات کربنات سدیم

     کربنات سدیم ممکن است خطرات متعددی برای سلامتی و ایمنی ایجاد کند پس بهتر است قبل از خرید کربنات سدیم و حتی ماده‌های شیمیایی دیگر، موارد ایمنی را در نظر داشته باشید. استنشاق این ماده شیمیایی می‌تواند عوارض نامطلوبی مانند تحریک مجرای تنفسی، سرفه، تنگی نفس و ادم ریوی داشته باشد.

     کربنات سدیم بی آب

     کربنات سدیم هیدراته دارای فرمول Na2CO3.nH2O است. 0n حرارت قوی، کربنات سدیم هیدراته به طور کامل به آب و کربنات سدیم بی آب، Na2CO3 تجزیه می‌شود.

     شرایط نگهداری کربنات سدیم

     قبل از خرید کربنات سدیم و نگهداری این ماده، حتماً شرایط نگهداری آن بررسی کنید، زیرا شرایط نگهداری ماده‌های شیمیایی در کیفیت آن‌ها قطعاً تاثیرگذار خواهد بود.

     • سوداش را در مکانی خشک، خنک، و دور از نور خورشید و با تهویه مناسب نگهداری کنید.
     • کربنات سدیم باید در دمای مناسب و دور از یخ زدگی و رطوبت نگهداری شود.
     • هنگام کار با کربنات سدیم در مصرف آن دقت کامل را به کار بگیرید و از پاشیدن آن جلوگیری کنید.
     • این ترکیب را از هر گونه آسیب فیزیکی حفظ کنید و از بسته بودن در ظرف مطمئن باشید.

     بسته بندی کربنات سدیم

     کربنات سدیم در کیسه‌های 50 کیلوگرمی و جامبو به فروش می‌رسد.

     فرم استعلام قیمت
     ثبت اطلاعات
     logo-samandehi