محصولات
  شرکت ها
    مرتب سازی بر اساس :

     خرید زایلن

     از آنجا که زایلن یک ماده قابل اشتعال می باشد، بسته بندی و محیط نگهداری از آن بسیار حائز اهمیت است. شما عزیزان می توانید مخلوط زایلن مورد نیاز خود را در بسته بندی های ایمن از فروشگاه های معتبر ارائه شده توسط سایت شیمی بازار خریداری نمایید.

     زایلن در گرید های مختلف و برای کاربردهای گوناگون تولید می شود.قیمت خرید زایلن با توجه به درصد خلوص و نسبت ایزومرهای استفاده شده در آن متفاوت است. با افزایش روز افزون درخواست این محصول در صنایع، قیمت آن نیز دچار نوسان می شود. شما عزیزان می توانید با استعلام از فروشگاه های معتبر ارائه شده در سایت شیمی بازار از آخرین قیمت خرید زایلن مطلع شوید.

     زایلن

     زایلن یا زایلین یک ترکیب شیمیایی بسیار مهم در صنایع، از جمله صنعت تولید رنگ می باشد‌. در این این مطلب قصد داریم به ویژگی ها و کاربرد های این ماده مهم صنعتی قبل از خرید بپردازم.

     زایلن یا Xylene اسم مخلوطی می باشد که متشکل از سه ترکیب آروماتیک ایزومر با نام های متا-زایلن ، پارا-زایلن و اورتو-زایلن است. این ماده با نام دی متیل بنزن نیز شناخته می شود. این سه ماده ترکیبات آلی هستند که به علت داشتن حلقه بنزنی، آروماتیک نامیده می شوند. در ساختار این سه ماده کربن و هیدروژن وجود دارد. فرمول مولکولی هر سه ایزومر، یکسان و به صورت C8H10 می باشد. در ساختار فضایی هر یک از این سه ماده، گروه متیل با کربن خاصی از لحقه بنزن پیوند داده است.

     زایلن در حدود ۱۵۰ سال پیش توسط شیمیدان فرانسوی کشف شد.

     امروزه در سال حدود چند میلیون تن زایلن در جهان تولید می شود. این مخلوط را می توان به چند روش در پالایشگاه تولید کرد که در بین آن ها روش Catalytic Reformate بیشترین کاربرد را دارد. همچنین ایزومرهای این مخلوط را می‌توان با اضافه کردن گروه متیل به حلقه بنزن و تولوئن تولید کرد.

     مشخصات فنی زایلن

     نام فارسی مادهزایلن
     لاتینxylene
     نام دیگردی متیل بنزن
     فرمول شیمیاییC3H10
     شکل ظاهریمایع
     جرم مولی106.16 g/mol
     چگالی0.864 g/cm3
     CAS NO106-42-3

     ویژگی های زایلن صنعتی

     از ویژگی‌ های مهم زایلن صنعتی قبل از خرید زایلین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

     همانطور که گفته شد زایلن به دلیل داشتن حلقه بنزن، یک هیدروکربن معطر به شمار می آید. مخلوط زایلن یک مایعی بی رنگ، شفاف، فرار و با بوی خاص است که خاصیت اشتعال پذیری دارد. جرم مولی ایزومر های این ترکیب ۱۰۶.۱ گرم بر مول و چگالی آن ۰.۸۸ گرم بر مول گزارش شده است. این مخلوط در دمای ۱۳۸ درجه سانتی گراد به جوش می آید و در دمای منفی ۴۷ درجه سانتی گراد ذوب می‌ شود.

     خواص این مخلوط می تواند با توجه به نسبت مختلف ایزومرها به یکدیگر تغییر کند. زایلن سمیت کمی دارد اما استنشاق بخار حاصل از این مایع باعث تحریک مجرای تنفسی و چشم ها می شود، درنتیجه افرادی که به طور متداول و مستقیم با این ماده در تماس هستند باید نکات ایمنی مربوطه را رعایت کنند.

     مخلوط هیدروکربنی زایلن صنعتی به دلیل غیر قطبی بودن در آب نامحلول است، اما بدیهی‌ست که در حلال های آلی و غیر قطبی مانند بنزن، حل می شود.

     کاربرد های زایلن

     زایلن با عنوان های مختلفی در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به عنوان حلال، کاتالیزور، ضد عفونی کننده، ماده اولیه خام و ... در صنایع مختلف نظیر تولید سوخت، تولید رنگ و چسب، تولید مواد شوینده، آبکاری و ... کاربرد دارد.

     زایلن به عنوان حلالی قدرتمند در ترکیبات تینر، حلال رنگ، لاک تزئینی و جوهر مورد استفاده قرار می گیرد.

     این ماده در ترکیب محصولی به نام پلی اتیلن ترفتالات وجود دارد که ماده ای مقاوم و سبک است و از آن برای ساخت قوطی های آب معدنی و نوشابه استفاده می شود.

     زایلن به عنوان ماده خام اولیه در تولید بسیاری از پلیمرهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

     زایلن یک ضدعفونی کننده و تمیز کننده مناسب برای فلزات می باشد زیرا به دلیل حل کردن لکه های سطحی از زنگ زدگی و خوردگی نیز جلوگیری می کند.

     برای بالا بردن عدد اکتان بنزین از زایلن استفاده می شود. همچنین ماده در سوخت هواپیما نیز موجود می باشد.

     از زایلن در بافت شناسی جهت حذف پارافین از اسلاید های میکروسکوپی استفاده می شود.

     فرم استعلام قیمت
     ثبت اطلاعات
     logo-samandehi