کشاورزیمواد اولیه آرایشی بهداشتیمواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه دارویی

جوش شیرین(سدیم بی کربنات) چیست؟ | خرید با بهترین قیمت بازار | آپدیت ۲۴ آبان ۱۴۰۲

 

جوش شیرین یا سدیم بی کربنات چیست؟

جوش شیرین یا سدیم بی کربنات (نام آیوپاک سدیم هیدروژن کربنات) که با نام بیکینگ سودا نیز شناخته می‌شود، ترکیبی شیمیایی با فرمول NaHCO3 است. سدیم بی کربنات نمکی متشکل از یون سدیم (Na+) و آنیون بی کربنات (HCO3-) است. نمونه‌های این جامد سفید رنگ کریستالی معمولاً به شکل پودری دیده می‌شوند.

جوش شیرین اندکی مزه‌ی نمکی و بازی داشته که مشابه سودای شست‌وشو یا سدیم کربنات است. حالت طبیعی این ماده، ناکولیت (Nahcolite) نام دارد که جزئی از ماده‌ی معدنی ناترون است. ناترون مجموعه‌ای کانی‌ است که به صورت نامحلول در بسیاری از چشمه‌های آب معدنی یافت می‌شود.

تاریخچه جوش شیرین

تاریخچه جوش شیرین

جوش شیرین سابقه‌ای بسیار طولانی در تاریخ دارد و اولین استفاده از آن، به هزاران سال پیش باز می‌گردد. مصریان باستان از منابع طبیعی ناترون (ترکیبی شامل سدیم بی کربنات) به عنوان رنگ برای نوشتن هیروگلیف‌ها، برای تمیز کردن دندان‌ها و همچنین درمان زخم‌ها استفاده می‌کردند.

سدیم کربنات (که برای تولید صنعتی سدیم بی کربنات استفاده می‌شود) برای اولین بار در سال ۱۷۹۱ توسط پزشک و شیمیدان فرانسوی، نیکلاس لوبلان (یا لبلانک)، تولید شد. فرآیند لوبلان در قرن ۱۸ به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت که البته امروزه دیگر از این روش استفاده نمی‌شود.

در اوایل قرن ۱۸ میلادی، از جوش شیرین و پتاسیم بی کربنات، تا حد بسیار زیادی در ماهیگیری تجاری، به منظور جلوگیری از فساد ماهی، استفاده می‌شد.

در سال ۱۸۴۶ میلادی، دو نانوای اهل شهر نیویورک ایالات متحده، از سدیم بی کربنات برای حجم دهی به خمیر و نان‌پزی خانگی استفاده کردند. کمی بعد، این دو نانوا، کارخانه‌ای تاسیس کرده و با استفاده از سدیم کربنات و دی اکسید کربن، به تولید جوش شیرین پرداختند.

با تولید سدیم بی کربنات به شکل صنعتی و در دسترس قرار گرفتن آن، استفاده‌ها و کاربردهای بی‌شماری نیز برای این ماده کشف و ابداع شد. در حال حاضر، جوش شیرین به عنوان یکی از داروهای الزامی در لیست سازمان بهداشت جهانی (WHO) قرار دارد. در سال ۲۰۰۲ انتشارات برنامه‌ی محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، پس از انجام پژوهشی، اعلام کرد که اکثر سدیم بی کربنات تولید شده در سطح جهان، در مواد غذایی (انسانی و دام) و تنها ۵ درصد آن برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

خواص جوش شیرین

جوش شیرین یا سدیم بی کربنات، یک ترکیب شیمیایی است که دارای خواص و ویژگی‌های متعددی است. این ترکیب در زندگی روزمره ما کاربردهای متنوعی دارد و به عنوان یک ترکیب بسیار مفید شناخته می‌شود. برخی از خواص جوش شیرین عبارتند از:

 • تنظیم pH: جوش شیرین قابلیت تنظیم pH را دارد و می‌توان از آن در صنایع مختلفی مانند صنایع آرایشی و بهداشتی، آشامیدنی‌ها و محصولات خوراکی استفاده کرد.
 • ضد عفونی کننده: خواص ضد عفونی کننده جوش شیرین باعث می‌شود که در بسیاری از صنایع به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد، به علاوه می‌توان از آن در تهیه محصولات ضد عفونی کننده خانگی نیز استفاده کرد.
 • ضد اکسیداسیون: جوش شیرین دارای خواص ضد اکسیداسیون است و می‌توان از آن در تهیه مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کرد تا از اکسیداسیون و فساد زودرس این محصولات جلوگیری شود.

استفاده از جوش شیرین به عنوان یک ماده چندکاره در صنایع مختلف به دلیل خواص و ویژگی‌های آن بسیار معمول است. این ترکیب قدرتمند در تعادل pH، ضد عفونی کنندگی و ضد اکسیداسیون کاربردهای فراوانی دارد.

همچنین، جوش شیرین قابلیت حل شدن در آب دارد و به طور کلی به عنوان یک ترکیب بسیار پایدار شناخته می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که جوش شیرین در تهیه محصولات غذایی، نوشیدنی‌ها و مواد بهداشتی استفاده شود.

خاصیت استفاده
تنظیم pH صنایع آرایشی و بهداشتی، آشامیدنی‌ها و محصولات خوراکی
ضد عفونی کننده صنایع ضد عفونی کننده، محصولات ضد عفونی کننده خانگی
ضد اکسیداسیون مواد غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی

همچنین، جوش شیرین قابلیت استفاده در صنایع مختلفی مانند صنعت غذایی، صنایع آرایشی و بهداشتی، و همچنین صنایع ضد عفونی کننده و آزمایشگاهی را داراست. به طور کلی، خواص و ویژگی‌های جوش شیرین آن را به یک ترکیب بسیار مهم و کاربردی در زندگی روزمره ما تبدیل کرده‌اند.

خواص فیزیکی و شیمیایی جوش شیرین

خواص فیزیکی جوش شیرین

جوش شیرین، جامدی کریستالی و پودری شکل بوده که سفید رنگ و بی‌بو است. کمی مزه‌ی قلیایی می‌دهد و در درمای بالاتر از ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد به سدیم کربنات تجزیه می‌شود. سدیم بی کربنات در آب به خوبی و در استون و متانول کمی حل می‌شود. در اتانول نیز نامحلول است.

خواص شیمیایی جوش شیرین

سدیم هیدروژن کربنات، ترکیبی آمفوتری است. محلول آبی آن تا حد بسیار کمی بازی بوده که ناشی از تشکیل کربنیک اسید و یون هیدروکسید است. از جوش شیرین می‌توان برای شست‌وشوی ناخالصی‌های اسیدی یک لیپید خام استفاده کرد، تا نمونه‌ی خالص‌تری تولید شود. واکنش سدیم بی کربنات و یک اسید، باعث تولید نمک و کربنیک اسید شده که به سرعت به کربن دی اکسید و آب تجزیه می‌شود.

تجزیه حرارتی سدیم بی کربنات

در دمای بالای ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد، سدیم بی کربنات به تدریج به سدیم کربنات، آب و کربن دی اکسید تجزیه می‌شود. این واکنش در دمای ۲۰۰ درجه بسیار سریع صورت می‌گیرد. اکثر بی کربنات‌ها دچار این واکنش آب‌دهی یا دهیدراتاسیون می‌شوند.

2 NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO2

اگر جوش شیرین را بیشتر حرارات دهیم (دمای بالای ۸۵۰ درجه سانتی‌گراد)، سدیم کربنات به سدیم اکسید و دی اکسید کربن تبدیل می‌شود. این واکنش با یکی از کاربردهای این ماده، یعنی استفاده به عنوان عامل مهارکننده‌ی آتش، مرتبط است. برخی از کپسول‌های آتش‌نشانی پودری، حاوی سدیم بی کربنات هستند.

Na2CO3 → Na2O + CO2

خواص جوش شیرین

 

برخی خواص سدیم بی کربنات

این ترکیب شیمیایی در زندگی روزمره ما بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا خواص و کاربردهای متنوعی که دارد، در صنایع مختلف از جمله صنعتی، خوارکی و آزمایشگاهی استفاده می‌شود. جوش شیرین، از جمله ترکیباتی است که باعث جذب و تراکم غذا می‌شود و در نتیجه بهبود طعم و بوی آن می‌شود. همچنین، این ترکیب قابلیت بالایی برای افزایش ماندگاری و تازگی مواد غذایی دارد.

استفاده از سدیم بی کربنات مزایا
صنایع شیمیایی کاهش هزینه تولید، کنترل pH، بهبود کیفیت محصولات
صنایع غذایی گندزدایی، تنظیم pH، بهبود طعم و عطر محصولات
صنایع بهداشتی و آرایشی ضدعفونی کنندگی، حفظ خاصیت مرطوب کنندگی

یکی از کاربردهای برجسته این ماده در صنایع غذایی است. این ترکیب به دلیل خاصیت محافظتی و ضد اکسیدانی که دارد، در تولید برخی از محصولات غذایی مانند نان، شیرینی، کیک و بیسکویت استفاده می‌شود. جوش شیرین به عنوان یک افزودنی مواد غذایی، به ماندگاری و کیفیت محصولات کمک می‌کند و به آنها طعمی شیرین و دلچسب می‌بخشد.

 

کاربرد های جوش شیرین

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، موارد کاربرد جوش شیرین بسیار فراوان است. سعی کردیم در ادامه به بررسی مهم‌ترین استفاده‌های این ماده بپردازیم.

کاربرد جوش شیرین در غذا (آشپزی)

سدیم بی کربنات در صنایع غذایی، مصارف گوناگونی دارد؛ اصلی‌ترین مصرف جوش شیرین در پخت و پز، به عنوان عامل ورآورنده یا برآورنده است. عامل ورآورنده به عاملی گفته می‌شود که باعث وارد شدن حباب‌های گاز به درون خمیر و ور آمدن خمیر می‌شود. زمانی که این ماده، با اسیدها واکنش می‌دهد، کربن دی اکسید آزاد می‌شود. این آزادسازی گاز، موجب افزایش حجم به علاوه ساختار و بافت خاص خمیرهای پنکیک، کیک، نان و دیگر خوراکی‌های پختنی و سرخ کردنی می‌شود.

ترکیبات اسیدی که باعث افزایش سرعت تحریک این واکنش می‌شوند، شامل فسفات‌ها، آب لیمو، ماست، سرکه، کاکائو، آب دوغ و کرم تارتار هستند. سدیم بی کربنات، برای کاهش مزه‌ی اسیدی و تولید نان‌های سبک‌تر، به خمیر ترش افزوده می‌شود.

حرارت دیدن سدیم بی کربنات، باعث می‌شود که این ماده سبب حجم دهی به ماده‌ی غذایی شود؛ چرا که گرما باعث تجزیه‌ی حرارتی جوش شیرین شده و کربن دی اکسید تولید می‌کند. در صورتی که ترکیب اسیدی، در مواد اولیه نان یا دیگر مواد غذایی وجود نداشته باشد، حرارت تنها ۵۰ درصد از کربن دی اکسیدِ سدیم بی کربنات را آزاد می‌کند.

سدیم کربنات

تجربه حرارتی کربنات سدیم

همچنین تجزیه‌ی حرارتی جوش شیرین، موجب تولید سدیم کربنات می‌شود که خاصیت قلیایی قوی دارد و باعث طعم تلخ قلیایی و صابون مانند و همچنین زرد شدن نان می‌شود. به همین دلیل بهتر است که از این ماده، در حضور یک ترکیب اسیدی (مانند خمیر ترش) استفاده شود.

دیگر کاربرد جوش شیرین در غذا و آشپزی، برای پختن سبزیجات سبز رنگ است. سدیم بی کربنات با کلروفیل سبزیجات واکنش داده و منجر به تولید کلروفیلین می‌شود. به این ترتیب رنگ سبز روشن در هنگام پخت و پز از بین نمی‌رود و حفظ می‌گردد. البته با توجه به تاثیری که این ماده بر طعم، بافت و مواد مغذی غذاها دارد، کمتر بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جوش شیرین برای سوخاری کردن یا پوشاندن خوراکی‌ها با نان خرد شده، به ویژه در غذاهای سوخاری، استفاده می‌شود تا غذا تردتر شود. کار دیگری که سدیم بی کربنات در اینجا می‌کند، این است که فضاهایی برای عبور بخار ایجاد می‌نماید تا پودر سوخاری روی غذا بماند و پخش نشود.

بسیاری از بیکینگ پودرهایی که برای پخت و پز استفاده می‌شود، حاوی جوش شیرین به همراه یک ترکیب اسیدی مانند کلسیم اسید فسفات، سدیم آلومینیوم فسفات یا کرم تارتار هستند. با افزودن آب به بیکینگ پودر، مواد آن فعال شده و دیگر نیازی به اضافه کردن یک ترکیب اسیدی به خمیر نیست. چون جوش شیرین قلیایی است، ترکیب اسیدی استفاده شده، باعث می‌شود که مزه‌ی فلز مانندی که در اثر تولید سدیم کربنات ایجاد می‌شود، خنثی گردد.

کاربرد جوش شیرین در کشاورزی

از جمله موارد کاربرد جوش شیرین در کشاورزی، می توان به ضد آفت بودن این ماده، اشاره کرد. سدیم بی کربنات برای کنترل رشد قارچ‌ها موثر است و از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، به عنوان یک ضدآفت زیستی شناخته می‌شود.

جوش شیرین برای افزایش pH و آتش بازی

جوش شیرین را می‌توان به منظور کنترل pH آب، به آب استخرها، حوض‌ها و حوضچه‌ها اضافه کرد تا pH آب افزایش یافته و قلیایی‌تر شود.

سدیم بی کربنات در یکی از وسایل آتش‌بازی معروف در دنیا که مار سیاه نام دارد، به عنوان ماده‌ی اصلی استفاده می‌شود. تجزیه‌ی گرمایی سدیم بی کربنات که منجر به تولید دی اکسید کربن می‌شود، باعث حرکت ماری شکل این وسیله می‌گردد.

جوش شیرین در صنایع آرایشی و بهداشتی

جوش شیرین در صنایع آرایشی و بهداشتی، خاصیت ضدعفونی کنندگی ملایم و ضعیفی دارد که می‌تواند در نابودسازی برخی قارچ‌ها، موثر واقع شود. چون سدیم بی کربنات، بوی کهنگی را جذب می‌کند، توسط فروشندگان کتاب‌های دسته دوم، برای زدودن بوی بد کتاب‌ها استفاده می‌شود.

سدیم بی کربنات در کپسول های آتش نشانی

از سدیم بی کربنات می‌توان برای خاموش کردن آتش‌های کوچک ناشی از روغن یا جریان الکتریکی استفاده کرد. حرارات ناشی از آتش، باعث تجزیه‌ی حرارتی ماده و آزاد شدن دی اکسید کربن می‌شود. با این حال، نباید برای خاموش کردن آتش سرخ‌کن‌های عمیق استفاده شود، چرا که گاز تولید شده، می‌تواند باعث پرتاب شدن ذرات روغن داغ به اطراف گردد.

سدیم بی کربنات در کپسول‌های آتش‌نشانی پودر خشک BC جایگزینی برای دی آمونیوم فسفات است که خاصیت خورندگی دارد و در کپسول‌های ABC استفاده می‌شود. خاصیت قلیایی ذاتی این ماده، باعث شده تا در کنار PKP تنها مواد شیمیایی خشکی باشند که در سیستم‌های خاموش‌کننده‌ی آتش، در آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. چون جوش شیرین می‌تواند به عنوان یک قلیا عمل کند، خاصیت صابونی‌سازی ملایمی روی روغن داغ داشته که باعث تشکیل یک فوم صابونی خفه کننده می‌شود.

سدیم بی کربنات

جوش شیرین برای خنثی‌سازی اسیدها و بازها

سدیم بی کربنات(جوش شیرین)، یک آمفوتر است و با اسیدها و بازها واکنش می‌دهد. این ماده به خوبی با اسیدها واکنش داده و دی اکسید کربن تولید می‌کند که برای خنثی‌سازی محلول‌های اسیدی ناخواسته و پاشیدن اسیدها در آزمایشگاه‌ها کاربرد دارد.

جوش شیرین در صنایع دارویی و پزشکی

جوش شیرین در صنایع دارویی و پزشکی نیز کاربرد فراوان دارد؛ ترکیب جوش شیرین و آب را می‌توان به عنوان ضد اسید برای مشکلات معده و سوزش سر معده مصرف کرد. ترکیب سدیم هیدروژن کربنات و پلی اتیلن گلیکول، به صورت محلول در آب، در آماده‌سازی بیمار برای پمپ معده و به عنوان یک ملین پیش از عمل جراحی دستگاه گوارش و آندوسکوپی، به صورت خوراکی تجویز می‌شود.

تزریق وریدی محلول آبی سدیم بی کربنات، برای درمان اسیدوز (اسیدی شدن خون)، درمان کمبود سدیم یا کمبود بی کربنات خون انجام می‌شود. در موارد اسیدوز تنفسی، سدیم بی کربنات تزریق شده، تعادل سیستم بافری کربنیک اسید/بی کربنات را به سمت راست می‌برد و به این ترتیب pH خون افزایش می‌یابد. به همین جهت در حین احیای قلبی ریوی، تحت نظر پزشک، استفاده می‌شود. مورد مصرف بی کربنات سدیم، تنها برای زمانی است که pH خون تا حد زیادی (کمتر از ۷) پایین باشد.

از یون بی کربنات برای درمان هایپرکالمی (افزایش سطح پتاسیم خون) استفاده می‌شود. چون سدیم بی کربنات می‌تواند باعث آلکالوز (قلیایی شدن خون) شود، گاهی برای درمان اوردوز با آسپرین مورد استفاده قرار می‌گیرد. آسپرین برای جذب شدن به محیط اسیدی نیاز دارد و در محیط‌های بازی جذب نمی‌شود.

جوش شیرینی و کاربردهای آن

کاربردهای خاص

از این ماده برای درمان اوردوز داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای نیز استفاده شده است. ترکیب جوش شیرین به نسبت سه به یک با آب، جهت کاهش درد گاز گرفتگی و نیش برخی حشرات و همچنین کاهش ورم آن ها نیز مصرف می‌شود. گاهی به مواد بی حسی موضعی، جوش شیرین اضافه می‌شود تا اثر دارو سریع‌تر اعمال شود و همچنین تزریق بی‌حسی، درد کمتری داشته باشد.

محلول‌های سدیم هیدروژن کربنات و دیگر مواد ضد اسید معده، توسط معترضین خیابانی تهیه و برای خنثی‌سازی اثرات گاز اشک آور استفاده می‌شود. جوش شیرین به همراه یک اسید ضعیف، مانند تارتاریک اسید، به عنوان حامل در قرص‌های جوشان استفاده می‌شود. وقتی این قرص‌ها درون آب قرار می‌گیرند، کربنات به صورت گاز کربن دی اکسید، محیط واکنش را ترک می‌کند. دارو و نمک باقی مانده از واکنش نیز در آب حل می‌شوند.

کاربردهای جوش شیرین در صنایع صابون و شوینده

جوش شیرین به عنوان یک ماده شیمیایی موثر در تولید صابون و مواد شوینده استفاده می‌شود. این ترکیب به دلیل توانایی خود در تشکیل حالت پوسته‌ای در صابون و تثبیت مواد فعال در مواد شوینده، می‌تواند به بهبود کیفیت و عملکرد این محصولات کمک کند. همچنین، جوش شیرین به عنوان یک ماده نرم‌کننده، می‌تواند باعث افزایش تراوایی و انتشار آسان فوم در صابون و محصولات شوینده شود.

جوش شیرین به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در تولید محصولات بهداشتی و آرایشی مانند کرم‌های ضد آفتاب، لوسیون‌های آرایشی و کرم پودر استفاده می‌شود. این ترکیب خاصیت ضدعفونی کنندگی ملایم و ضعیفی دارد که می‌تواند در نابودسازی برخی قارچ‌ها، موثر واقع شود علاوه بر آن به دلیل ضد التهاب و مرطوب بودن ، می‌تواند در حفظ و بهبود سلامت پوست کمک کند. همچنین، جوش شیرین به عنوان یک ماده پایدار‌کننده، می‌تواند به طولانی کردن عمر مفید این محصولات کمک کند و از اکسیداسیون و تغییر رنگ آنها جلوگیری کند.

کاربرد جوش شیرین در نظافت

ساب‌پاشی ملایمی به کمک این محصول انجام می‌شود که «سودا زنی یا Sodablasting» نام دارد. در این فرآیند، ذرات جوش شیرین، به کمک هوای فشرده، روی سطوح پاشیده می‌شود. این روش ساب‌پاشی، از روش شن‌زنی ضعیف‌تر است و می‌توان برای تمیز کردن انواع چوب، خودرو، قایق و لوازم فرآوری مواد غذایی استفاده کرد.

سدیم هیدروژن کربنات به عنوان جایگزینی برای نرم کننده لباس، از بین برنده بوی البسه، پاک کننده‌ی لکه‌های چای و قهوه و … استفاده می‌شود.

سایر کاربرد های جوش شیرین

 • مطالعات نشان داده‌اند که خمیر دندان‌های حاوی این ماده، خاصیت سفید کنندگی بیشتری دارند.
 • در ساخت دهان‌شویه، دئودرانت‌های خشک و تر، تولید سرم‌های شست‌وشو و درمان پلک آماس استفاده می‌شود.
 • در غذای گاوها به عنوان یک عامل بافری، برای سیرابی استفاده می‌شود.

خرید جوش شیرین

جوش شیرین صنعتی

جوش شیرین صنعتی یکی از کاربردهای مهم جوش شیرین یا بی کربنات سدیم است که در صنایع صنعتی مختلف استفاده می‌شود. این نوع جوش شیرین به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند خواص ضدباکتریایی و خواص ضدتشکیل رسوبات، به عنوان یک ماده حفاظتی و پایدارسازی در صنایع مختلف به کار می‌رود.

یکی از مهمترین کاربردهای جوش شیرین صنعتی در صنایع نفت و گاز است. این جوش شیرین در سیستم‌های لوله‌کشی نفت و گاز استفاده می‌شود تا از تشکیل رسوبات و کاهش عملکرد لوله‌ها جلوگیری کند. همچنین، در صنایع آب و فاضلاب نیز جوش شیرین صنعتی به عنوان یک ماده حفاظتی مؤثر در برابر تشکیل رسوبات و تغییرات pH مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جوش شیرین صنعتی همچنین در صنایع شیمیایی، معدنی، غذایی و دیگر صنایع صنعتی به عنوان یک ماده پایدارسازی و ضدتشکیل رسوبات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جوش شیرین می‌تواند بهبود عملکرد و افزایش عمر مفید تجهیزات صنعتی را فراهم کند و همچنین هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش دهد.

صنایع مورد استفاده کاربردها
صنعت نفت و گاز حفاظت لوله‌ها از رسوبات
صنایع آب و فاضلاب محافظت در برابر رسوبات و تغییرات pH
صنایع شیمیایی ضدتشکیل رسوبات در تجهیزات
صنایع معدنی حفاظت از تجهیزات در برابر تشکیل رسوبات
صنایع غذایی ضدتشکیل رسوبات در تجهیزات و سیستم‌ها

خرید جوش شیرین یا سدیم بی کربنات

شیمی بازار به عنوان مرکز خرید و فروش آنلاین مواد شیمیایی، به معرفی فعالان این صنعت می‌پردازد. تأمین کنندگان و تولید کنندگان زیادی در شیمی بازار حضور دارند که می‌توانید به‌صورت مستقیم با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و مذاکرات خود را جهت خرید جوش شیرین آغاز نمایید.

در صورتی که تولیدکننده جوش شیرین، واردکننده و یا تامین‌کننده این ماده هستید نیز می‌توانید نسبت به معرفی شرکت و محصولات خود، از امکانات شیمی بازار استفاده کرده و فعالیت خود را از طریق این پلتفرم، در فضای کسب و کار دیجیتال، بهتر و با هزینه‌ای مناسب‌تر توسعه دهید.

این مهم با امکاناتی همچون ایجاد پروفایل اختصاصی شرکت و درج آگهی فروش در شیمی بازار، به آسانی ممکن خواهد بود.

فروش سدیم بی کربنات

شیمی بازار، پلتفرمی برای خرید و فروش مواد شیمیایی

شیمی بازار، بزرگترین بازار آنلاین مواد شیمیایی در ایران، با هدف معرفی فعالان این صنعت و تسهیل ارتباط بین آنها راه اندازی شده است. در شیمی بازار، تأمین کنندگان و تولید کنندگان مواد شیمیایی از سراسر کشور حضور دارند و خریداران می توانند به صورت مستقیم با آنها ارتباط برقرار کرده و خرید خود را انجام دهند.

بی کربنات سدیم

خریداران جوش شیرین در شیمی بازار

خریداران جوش شیرین در شیمی بازار می توانند از بین تأمین کنندگان و تولید کنندگان معتبر این ماده، محصول مورد نظر خود را با قیمت مناسب انتخاب کرده و سفارش دهند. آنها می توانند با استفاده از امکانات شیمی بازار، قیمت محصولات را مقایسه کرده و بهترین خرید را انجام دهند.

فروشندگان سدیم بی کربنات در شیمی بازار

فروشندگان جوش شیرین در شیمی بازار می توانند با ایجاد پروفایل اختصاصی شرکت و درج آگهی فروش، محصولات خود را به طیف وسیعی از خریداران معرفی کنند. همچنین، می توانند از امکانات شیمی بازار برای مدیریت سفارشات و پیگیری مشتریان استفاده کنند.

امکانات شیمی بازار

شیمی بازار امکانات متنوعی را برای خریداران و فروشندگان مواد شیمیایی فراهم کرده است. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معرفی تأمین کنندگان و تولید کنندگان معتبر مواد شیمیایی
 • امکان ارتباط مستقیم بین خریداران و فروشندگان
 • مقایسه قیمت محصولات مختلف
 • امکان ایجاد پروفایل اختصاصی شرکت
 • امکان درج آگهی فروش
 • امکان مدیریت سفارشات
 • امکان پیگیری مشتریان

شیمی بازار، راهکاری مناسب برای توسعه کسب و کار در صنعت مواد شیمیایی است. این پلتفرم با فراهم کردن امکانات متنوع، امکان ارتباط مستقیم بین خریداران و فروشندگان را فراهم کرده است. همچنین به آنها کمک می کند تا فعالیت خود را در فضای کسب‌و‌‌کار دیجیتال، بهتر و با هزینه‌ای مناسب‌تر توسعه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا