صنایع شیمیایی

متانول چیست؟

متانول از فعالیت بی‌هوازی گونه‌هایی از باکتری تولید می‌شود و از ساده‌ترین نوع الکل‌هاست. این مایع بی‌رنگ، به الکل چوب معروف است و از دیگر نام‌های آن، می‌توان به متیل الکل و الکل متیلیک اشاره کرد.

خرید متانول

متانول که یکی از سه محصول بسیار مهم در صنایع محسوب می‌شود، به عنوان سوخت پاک، در تولید هیدروژن مصرفی پیل‌های سوختی مورد توجه قرار گرفته است.

 

مشخصات متانول

از جمله ویژگی‌ها و مشخصات متانول، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرمول مولکولی : CH4O

جرم مولی : 32.04 g/mol

شکل ظاهری : مایع بی‌رنگ

چگالی : 0.7918  g/cm-3

دمای ذوب : 98- تا 97- درجه سلسیوس (144- تا 143- درجه فارنهایت; 175 تا 176 کلوین)

دمای جوش : ‎65 °C, 338 K, 149 °F

فشار بخار : 13.02 (kPa (at 20 °C

ساختار شیمیایی

تاریخچه متانول

در گذشته، متیل الکل از هیدروژن‌دار کردن کاتالیزوری مونوکسید کربن به‌دست می‌آمد. مخلوط هیدروژن و مونوکسید کربن، با نسبت ضروری، از واکنش آب با متان، آلکان‌های دیگر یا زغال سنگ، در دمای بالا به‌دست می‌آمد.

ماتیاس پیر، در سال 1923 در آلمان، متانول را از گاز سنتز (مخلوطی از CO و H2 که از کک بدست می‌آید) تولید کرد. در روش ماتیاس پیر، از کرومات روی به عنوان کاتالیزور استفاده می‌شد و واکنش در شرایط سختی، مانند فشار ۱۰۰۰-۳۰۰ اتمسفر و دمای حدود ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد انجام می‌گرفت.

در شیوه مدرن تولید متانول، از کاتالیزورهایی استفاده می‌شود که در فشارهای پائین، کارایی موثرتری دارند. امروزه گاز سنتز مورد نظر برای تولید این ماده، مانند گذشته از زغال بدست نمی‌آید، بلکه از واکنش متان موجود در گازهای طبیعی، تحت فشار ملایم ۱۰-۲۰ اتمسفر و دمای ۸۵۰ درجه سانتی‌گراد با بخار آب و در مجاورت کاتالیزور نیکل تولید می‌شود.

تولید متانول

تولید متانول

متیل الکل از تخریب چوب (باکتری های بی هوازی) ساخته شده است و به طور عمده از مونوکسید کربن و هیدروژن تولید می‌شود.

می‌توان به طور کلی، جهت تولید متانول، از سه مرحله زیر استفاده کرد:

  1.  تولید گاز سنتز
  2.  سنتز متانول از گاز سنتز تولید شده در مرحله اول
  3.  تقطیر

 

مرحله اول: تولید گاز سنتز

گاز سنتز (synthesis gas or syngas) به وسیله آب و متان تولید می‌شود. این مرحله که ریفرمینگ بخار نیز نام دارد، یکی از متدوال‌ترین روش‌های تولید گاز سنتز (ترکیب دو ماده کربن مونوکسید و هیدروژن) است. در این مرحله، از کاتالیست (نیکل) جهت انجام فرایند استفاده می‌شود.

 

مرحله دوم

در این مرحله، گاز سنتز تولید شده، تحت فشار قرار می‌گیرد و مجدد از کاتالیست (مس) عبور داده شده و به متانول، بخار آب و هیدروژن تبدیل می‌گردد.

در این فرآیند، هیدروژن مازاد تولید شده است و اگر دی اکسید کربن در دسترس باشد، می‌تواند با آن ترکیب شده و متانول تولید کند.

 

مرحله سوم

در اینجا متانول خام تولید شده از مرحله قبل، جهت خالص‌سازی از برج‌های تقطیر عبور داده می‌شود و محصول نهایی با کیفیت مورد نظر حاصل می‌گردد.

کابرد متانول

کابرد متانول در صنایع

متیل الکل به‌عنوان ضدیخ، حلال و سوخت بکار برده می‌شود. از این الکل به صورت محدود، به عنوان سوخت، در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می‌شود. متیل الکل تولید شده از چوب و سایر ترکیبات آلی را متانول آلی یا بیو الکل می‌نامند که یک منبع تجدید شدنی برای سوخت است و می‌تواند جایگزین مشتقات نفت خام شود! با این همه، از بیو الکل ۱۰۰ درصد نمی‌توان در ماشین‌های دیزلی، بدون ایجاد تغییر در موتور ماشین، استفاده کرد.

از این محصول برای تقلیب اتانول نیز استفاده می‌شود؛ این عمل به منظور غیر قابل شرب نمودن اتانولی که برای مصارف صنعتی تولید می‌شود، انجام می‌پذیرد. بدین منظور، از مواد دیگری چون پریدین و تربانتین نیز استفاده می‌گردد.

حدود نیمی از متیل الکل تولیدی، برای تهیه فرمالدئید استفاده می‌شود که آن هم در تهیه پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره به کار می‌رود. برای تغییر ماهیت اتانول صنعتی و جلوگیری از کاربرد آن به عنوان نوشیدنی، مقداری متانول به آن اضافه می‌کنند. دی متیل اتر از مشتقات متانول است که به جای  CFCها در افشانه‌های آتروسل، به عنوان پیشرانه، استفاده می‌شود.

 

نکات ایمنی متانول

متانول ماده‌ای سمی است و بی‌احتیاطی هنگام استفاده از آن، ممکن است به خسارات جبران ناپذیری منجر شود. نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می‌شود. هنگام استفاده از آن، باید از ماسک و دستکش استفاده کرد؛ چرا که از طریق تنفس، تماس با پوست و آشامیدن نیز می‌تواند جذب شود. این ماده دارای بوی شبیه به اتانول (الکل نوشیدنی)، اما کمی شیرین‌تر از آن است.

متیل الکل به هر نسبت با آب مخلوط می شود. بنابراین در صورت آتش گرفتن، نمی‌توان آن را با آب خاموش کرد و برای این کار باید از Foam استفاده شود.

خرید متانول

خرید متانول

شیمی بازار به عنوان نمایشگاه دائمی مواد شیمیایی به معرفی فعالین این صنعت می‌پردازد. فروشندگان و تامین کنندگان زیادی در شیمی بازار حضور دارند که می‌توانید مستقیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و یا با ثبت آگهی خرید، پیشنهاد قیمت مناسب را جهت خرید متانول بیابید.


عرضه کنندگان و فروشندگان متانول نیز می‌توانند نسبت به معرفی شرکت و محصولات خود، از امکانات شیمی بازار استفاده کرده و فعالیت خود را از طریق این پلتفرم، در فضای کسب و کار دیجیتال، بهتر و با هزینه‌ای مناسب، گسترش دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا