صنایع شیمیایی

همه چیز درباره‌ی پلی کربوکسیلات

امروزه استفاده از پلی کربوکسیلات‌ها که به عنوان  نسل سوم روان‌کننده‌های بتن شناخته می‌شوند به عنوان یک فوق روان‌کننده در تهیه بتن رایج است. مهم‌ترین تفاوت این روان‌کننده با روان‌کننده کاهنده آب مقدار کاهش آب آن‌هاست.

خرید پلی کربوکسیلات

خواص فیزیکی و شیمیایی پلی کربوکسیلات

پلی کربوکسیلات مایعی با رنگ قهوه‌ای روشن و وزن مخصوص 1.05کیلوگرم است. پلی کربوکسیلات٬ کلر و نقطه اشتعال ندارد. قدرت این ترکیبات، نسبت به محصولات قدیمی‌تر که بر پایه‌ی نفتالن فرمالدئید سولفونه شده و ملامین فرمالدئید سولفونه شده بوده‌اند بسیار بالاتر است. به تازگی تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی مخلوط کردن روان کننده‌های لیگنو سولفونات کلسیم و پلی کربوکسیلات انجام شده است و این تلفیق باعث شده است که علاوه بر بهبود روانی محصول، گیرش آن نیز قابل تنظیم شده و بهبود یابد.

پلی کربوکسیلات

پلی کربوکسیلات

یکی از بهترین ویژگی‌های رزین‌های پلی کربوکسیلات نسبت به دیگر روان‌کننده‌ها امکان سنتز متنوع آن‌هاست. برای تولید روان‌کننده‌های لیگنو، نفتالن و ملامین تنوع محدودی وجود دارد، اما در تولید رزین‌های پلی کربوکسیلات مونومرهای متنوعی وجود دارند که امکان طراحی انواع مختلفی از رزین‌ها را می‌دهد. علاوه بر این تنوع فرآیند تولید وجود دارد، بنابراین می‌توان تنوعی از پلیمرها با ساختار مولکولی و وزن مولکولی متفاوت را تهیه کرد.

روان‌کننده‌های قدیمی باعث افت اسلامپ زیاد در بتن‌ها می‌شدند؛ به همین دلیل از روان‌کننده‌ها در پای کار استفاده می‌شد و پیش از بتن ریزی آن‌ها را به مخلوط بتن می‌افزودند. اما با شروع تولید ترکیباتی با پایه پلی کربوکسیلات این مشکلات برطرف شده و امکان اضافه کردن فوق روان‌کننده به مخلوط بتنی در محل تولید بتن به وجود آمده است.

ساختار مولکولی پلی کربوکسیلات‌ها به صورت زیر است که زنجیره‌های جانبی روی زنجیره‌ی اصلی متصل شده‌اند. در این ساختار زنجیر اصلی می‌تواند ترکیبات مختلفی مانند مونومرهای آکریلیک، وینیلی و یا آلیلی باشد. این ترکیبات از لحاظ شیمیایی اسید، الکل و یا استرهای کوچک و دارای پیوند دوگانه هستند که طی پلیمریزاسیون زنجیر اصلی رزین را شکل می‌دهند.

 

پلی کربوکسیلات
 

 

همان طور که در بالا اشاره کردیم پلی کربوکسیلات‌ها را می‌توان با ساختارهای بسیار متفاوتی سنتز کرد. این تغییر در خواص این ماده تاثیرات به سزایی می‌گذارد. برای مثال با اعمال تغییرات زیر در زول زنجیرها می‌توان در بهبود عملکرد پلی کربنات دست برد:

  1. افزایش طول زنجیر اصلی باعث کمتر شدن ویسکوزیته رزین می‌شود، بنابراین خاصیت روان‌کنندگی ایجاد می‌شود و این پلی کربوکسیلات تولید شده برای نسبت‌های آب به سیمان بالاتر مناسب است.
  2. افزایش طول زنجیر جانبی، اصلی باعث بیشتر شدن ویسکوزیته رزین می‌شود، بنابراین افزایش خاصیت روان‌کنندگی ایجاد می‌شود و این پلی کربوکسیلات تولید شده برای نسبت‌های آب به سیمان پایین‌تر مناسب است.
  3. افزایش تعداد گروه‌های عاملی یونی در زنجیر اصلی و کاهش چگالی زنجیرهای جانبی، میزان افت اسلامپ را کمتر می‌کند.

 

پلی کربوکسیلات
 

کاربردهای پلی کربوکسیلات

از مهم‌ترین موارد مصرف این افزودنی‌ها در ساخت بتن‌های پیش‌ساخته، بتن‌های با عملکرد بالا و بتن‌های خودتراکم است. همچنین در ساخت قطعات پیش‌ساخته، بتن پیش تنیده، در بتن‌ریزی قطعات با عمق زیاد مفید است. دیگر کاربردهای پلی کربوکسیلات را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

  • در بتن‌های تخصصی مورد نیاز برای ساخت سطوح با پرداخت عالی و با صرف حداقل انرژی
  • در بتن‌های ویژه خود تراز شونده
  • در بتن‌های ویژه آماده با امکان اضافه نمودن مواد و برای حمل تا فاصله‌های نسبتا طولانی
  • برای کاهش حرارت دربتن حجیم شده
  • برای کاهش و یا جلوگیری از ترک‌های عمقی و ترک‌های موئی دربتن حجیم
  • برای افزایش پمپ پذیری در بتن حجیم
  • برای کاهش نسبت آب به سیمان را در بتن حجیم وافزایش مقاومت بتن حجیم

خرید پلی کربوکسیلات

شیمی بازار به عنوان بورس آنلاین خرید و فروش مواد شیمیایی کمک شایانی به مصرف‌کنندگان مواد شیمیایی می کند تا بتوانند در فضایی کاملا شفاف به تامین‌کنندگان پلی کربوکسیلات  از بین تولیدکنندگان، واردکنندگان و یا فروشندگان این ماده دسترسی داشته و بهترین تامین‌کننده پلی کربوکسیلات را با توجه به نیاز خود یافته و مستقیما و بدون واسطه با او ارتباط برقرار نمایند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا