صنایع شیمیایی

لیگنو سولفونات کلسیم چیست؟

لیگنو سولفونات کلسیم چیست؟

لیگنو سولفونات کلسیم از سال‌ها قبل، به عنوان یکی از افزودنی‌های شیمیایی مهم مورد مصرف در صنعت بتن کاربرد داشته است. این ماده یک پودر قهوه‌ای رنگ مایل به زرد است که از خمیر چوب سولفیت چوب نرم استخراج می‌شود. لیگنو سولفونات‌ها یا لیگنین سولفونیک، پلیمرهای الکترولیتی آنیونی محلول در آب هستند.

خرید لیگنو سولفونات کلسیم

خواص فیزیکی و شیمیایی لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات که یک پلیمر طبیعی است و از ماده لیگنین به دست می‌آید، برای اولین بار در دهه‌ی ۳۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفت. چارچوب آلی لیگنو سولفونات کلسیم، یک پلیمر تصادفی سولفونیزه شده از سه نوع الکل‌ معطر است.

لیگنو سولفونات‌ها به طور عمده به عنوان روان کننده بتن یا کاهنده آب بتن مصرف می‌شوند. مکانیسم عمل لیگنو سولفونات‌ها، بر پایه خاصیت پخش‌کنندگی ذرات سیمان در آب است. در سال‌های بعد، کم کم مواد دیگری نیز به این صنعت معرفی شدند؛ موادی مانند ملامین فرمالدئید سولفونه SMF، نفتالن فرمالدئید سولفونه و اخیراً رزین‌های آکریلیک استری و اتری موسوم به پلی کربوکسیلات‌ها. در این میان، همچنان صنعت لیگنو سولفونات توانسته است ایرادات ساختاری این ترکیبات را برطرف کرده و جایگاه خوبی برای لیگنو سولفونات، در بین مواد کاهنده آب بتن، حفظ کند. امروزه لیگنو سولفونات‌ها به تنهایی و یا در ترکیب با دیگر مواد، در این صنعت به طور گسترده استفاده می‌شوند.

نحوه‌ تهیه لیگنو سولفونات کلسیم

روش تولید لیگنو سولفونات کلسیم

در خمیر چوبی که شامل ترکیباتی با پیوندهای اتری است، ترکیب الکتروفیل حاصل از تجزیه‌ی اتر، با یون بی سولفیت (HSO3) واکنش داده و سولفونات تولید می‌شود:

R-O-R’ + H+ → R+ + R’OH

R+ + HSO3 → R-SO3H

محل اصلی برای جداسازی اتر، کربن α (اتم کربن متصل به حلقه معطر) در پروپیل (سه کربن خطی) زنجیره جانبی است. واکنش‌های زیر، ساختار اصلی لیگنوسولفونات‌ها را مشخص نمی‌کنند؛ زیرا لیگنین و مشتقات آن، ترکیبات پیچیده‌ای هستند و هدف ما این است که ساختار اصلی لیگنوسولفونات‌ کلسیم را به دست آوریم. گروه‌های R1 و R2 می‌توانند گروه‌های متنوعی از گروه‌های قابل یافت در ساختار لیگنین باشند. سولفونیزاسیون در زنجیره‌ی جانبی اتفاق می‌افتد، نه بر روی حلقه آروماتیک مانند p- تولوئن٬سولفونیک اسید.

لیگنو سولفونات کلسیم

طی فرآیند تولید و ساخت خمیر کاغذ از چوب، عموما یک مایع اضافی تولید می‌شود. این مایع اضافی، به عنوان یک محصول ضمنی حاوی مخلوطی پیچیده از مواد متفاوتی همچون فرآورده‌های تجزیه لگنین و سلولز، محصولات سولفوناتی لگنین، انواع گوناگون کربوهیدرات‌ها (شکرها) و اسید سولفروس‌های آزاد یا سولفات‌ها است.

پس از خنثی سازی و فرآیند رسوب‌گذاری و تخمیر، افزودنی لیگنو سولفونات کلسیم بتن، با شفافیت و خلوص گوناگون به دست می‌آید. میزان و درصد ترکیبات حاصل، به فاکتورهایی همچون خنثی‌سازی قلیایی، فرآیند خمیری شدن، درجه تخمیر و حتی نوع و سن چوب بستگی دارد.

کاربرد لیگنو سولفونات کلسیم

کاربرد لیگنو سولفونات کلسیم

لیگنو سولفونات کلسیم را می‌توان به عنوان گیرنده، پرکننده، مایع ساز یا سورفکتانت، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار داد.
از آنجایی که ذرات سیمان، به دلیل ریز و کوچک بودن، جاذبه‌ی سطحی بالایی دارند، زمانی که در آب پخش می‌شوند، به یکدیگر چسبیده و ایجاد توده‌های قفسی شکل می‌کنند. این ساختار، بخشی از آب را در خود حبس کرده و میزان آب مؤثر را کاهش می‌دهد. بنابراین خمیر ایجاد شده، روانی نسبتاً کمی دارد. با اضافه کردن مواد روان کننده به مخلوط بتن، این ماده، بر روی سطح ذرات سیمان، جذب سطحی شده و ساختار قفسی شکل را می‌شکند. با شکسته شدن این ساختارها، آب به دام افتاده آزاد می‌شود و باعث روان شدن مخلوط می‌گردد.

لیگنوسولفونات‌ها برای تولید گچ تخته نیز استفاده می‌شوند و با کاهش حجم آب، باعث کاهش درجه حرارت کوره شده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود. همچنین این مواد برای ایجاد قابلیت پخش شدن در رنگ‌ها، آفت کش‌ها، کربن سیاه و دیگر مواد جامد و غیر محلول در آب هم استفاده می‌شوند. از دیگر موارد مصرف لیگنوسولفونات‌ها، نی توان به کاربرد آن‌ها در تولید و دباغی چرم اشاره کرد. همچنین این ماده برای سرکوب کردن گرد و غبار در جاده‌ها نیز استفاده می‌شود.

خرید لیگنو سولفونات کلسیم

خرید لیگنو سولفونات کلسیم

شیمی بازار به عنوان بورس آنلاین خرید و فروش مواد شیمیایی، امکان خرید لیگنو سولفونات کلسیم را به آسانی برای شما فراهم کرده است. این پلتفرم، کمک شایانی به مصرف‌کنندگان مواد شیمیایی می‌کند تا بتوانند در فضایی کاملا شفاف، به تامین‌کنندگان لیگنو سولفونات کلسیم از بین تمامی تولیدکنندگان، واردکنندگان و یا فروشندگان این ماده، دسترسی داشته و بهترین تامین‌کننده این محصول را با توجه به نیاز خود یافته و مستقیما و بدون واسطه با او ارتباط برقرار نمایند.

تامین‌کنندگان و تولید کنندگان لیگنو سولفونات کلسیم نیز می‌توانند نسبت به معرفی شرکت و محصولات خود، از امکانات شیمی بازار استفاده کرده و فعالیت خود را از طریق این پلتفرم، در فضای کسب و کار دیجیتال، بهتر و با هزینه‌ای مناسب‌تر توسعه دهند.

این مهم با امکاناتی همچون ایجاد پروفایل اختصاصی شرکت و درج آگهی فروش در شیمی بازار، به آسانی ممکن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا