صنایع شیمیاییکسب و کار

واتر استاپ پی‌ وی‌ سی – ۹ مزیت واتر استاپ PVC

واتر استاپ پی‌ وی‌ سی چیست؟

واتر استاپ‌ها (water stop) از ورود و نفوذ آب به داخل درزها و شکاف‌های بتن جلوگیری می‌کنند و بیشتر در ساخت سازه‌های صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، این نوارهای زرد رنگ در سایزها و مدل‌های مختلف بنابر کاربردی که دارند استفاده می‌شوند. نحوه عملکرد آن‌ها بسیار متفاوت از سایر آب‌بندها بوده، بدین گونه که به وسیله لوله باریکی که در وسط این نوار لاستیکی قرار دارد مسیر حرکت آب طولانی‌تر خواهد شد و از نفوذ آب به درون بتن و ایجاد ترک در آن جلوگیری خواهد کرد. واتر استاپ‌ها انواع مختلفی دارند، یکی از انعطاف‌پذیرترین واتر استاپ‌ها، واتر استاپ پی‌وی‌سی( PVC water stop)  است. واتر استاپ پی‌وی‌سی یکی از پرکاربردترین و پر استفاده‌ترین واتر استاپ‌های صنعت ساختمانی نیز می‌باشد.

واتر استاپ چیست؟

واتر استاپ ها در واقع نوارهای لاستیکی هستند که به منظور جلوگیری از نفوذ آب، رطوبت و نم مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر واتر استاپ ها، نوارهای آب بند می باشد که به وسیله طولانی کردن مسیر حرکت مایعات علی الخصوص آب، از نفوذ اب و مایعات به داخل درزها و شکاف ها جلوگیری می کند.

سطح آج دار واتر استاپ ها به چسبندگی هرچه بهتر و بیشتر آن کمک می کند. همچنین منجر به طولانی تر شدن مسیر حرکت مایعات و در نهایت نفوذ کمتر مایعات می شود.

از کاربردهای واتر استاپ ها می توان به استفاده از آن در صنعت بتن ریزی اشاره کرد. زیرا واتر استاپ ها می توانند تمامی درزها و شکاف ها را پوشش دهند و از عناصر مهم در ضد آب شدن سازه ها می باشد.

واتر استاپ ها انواع مختلفی دارند، به عنوان مثال:

با ما همراه باشید تا شما را هرچه بهتر با واتر استاپ های PVC آشنا کنیم.‌..

روش تولید واتر استاپ PVC:

نوارهای واتر استاپ PVC از پلی ونیل کلراید تولید می شود که شرکت های متعددی از جمله تولیدکنندگان این نوع واتر استاپ می باشند. روشی که برای تولید واتر استاپ PVC مورد استفاده قرار می گیرد، اکسترودر می باشد.

خرید واتر استاپ پی وی سی مرغوب و باکیفیت کاری دشوار می باشد. برای انتخاب واتر استاپ با کیفیت بالا، می توانید با استفاده از ویژگی های زیر، واتر استاپ مورد نظر را بسنجید…

 • انعطاف پذیری بسیار خوب و بالا در کشش های طولی و عرضی
 • امکان ازدیاد طول در جهت طولی و عرضی تا ۳۶۰ درصد
 • امکان اتصال آسان و سریع به وسیله گیره واتر استاپ PVC به میلگرد
 • مقاومت بسیار خوب در برابر پارگی
 • کیفیت بالای ظاهری محصول
 • تنوع در ضخامت، عرض و طول نوارهای واتر استاپ PVC

انبارداری و نگهداری از واتر استاپ PVC:

انباری که برای نگهداری واتر استاپ PVC در نظر می گیرید، حتما باید در جایی خنک و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد.

همچنین محصول را حتما در کاورهای مخصوص از جنس پلاستیک نگهداری کنید و در زمان انبارش، بسته ها را بر روی پالت قرار دهید تا در صورت ناهمواری سطح انبار، آسیبی به بسته های واتر استاپ وارد نشود.

به خاطر داشته باشید که کمی قبل از استفاده از این نوع واتر استاپ، حتما آن را در محیطی گرم قرار دهید. زیرا سرما و خنکی محیط می تواند باعث سفتی محصول شود.

کاربرد واتر استاپ PVC

 • قابل استفاده در سازه‌های بتنی زیرزمینی که در مجاورت با آب‌ های زیرزمینی قرار دارند.
 • قابل استفاده در آب‌بندی سازه‌هایی چون سدها، کانال‌ها، تونل‌ها، تصفیه‌خانه‌ها و لوله‌های بتنی.
 • مناسب برای کف‌سازی استخرها، پارکینگ‌های زیرزمینی و زیرگذرها.
 • قابل استفاده برای فونداسیون و دیوارهای نگهدارنده.

نحوه استفاده از واتر استاپ پی‌ وی‌ سی

برای استفاده از واتر استاپ‌ها به طورکلی ابتدا باید از سالم بودن آن‌ها اطمینان پیدا کنید، واتر استاپ پی‌وی‌سی به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که دارد به روی هر نوع سطحی با هر شکلی قابل استفاده است. واتر استاپ‌های پی‌وی‌سی در دو نوع ضخیم و نازک ارائه می‌شوند، برای سطوحی که ارتفاع بالا و فشار آب بالایی دارد از واتراستاپ ضخیم و در مقابل برای سطوحی که فشار آب کمتری و ارتفاع پایین‌تری دارد از واتراستاپی با ضخامت کمتر استفاده می‌کنند. یکی از نکات مهم هنگام استفاده این است که؛ از تثبیت واتر استاپ پی‌ وی‌ سی در محل خود مطمئن شوید، واتر استاپ‌ها نباید در حین بتن‌ریزی جا‌به‌جا شوند، برای تثبیت واتر استاپ پی‌ وی‌ سی از دو روش چسب صنعتی و گرم کردن( اتو) می‌توان استفاده کرد.

9 مزیت واتر استاپ پی‌ وی‌ سی

 1. انعطاف‌پذیری و مقاومت کششی بسیار بالا در برابر فشارهای بیرونی
 2. جلوگیری از نفوذ آب و سایر مایعات به درون بتن
 3. مقاوم در برابر سرما و یخبندان و هردمایی
 4. مقاوم در برابر عوامل شیمیایی محیطی و خوردگی
 5. به دلیل داشتن سایزبندی با هر سطح و شکلی سازگاری پیدا می‌کند
 6. تنوع بالا در شکل و ابعاد
 7. افزایش طول عمر بتن و سازه
 8. عدم تغییر دربرابر مواد قلیایی و کلر
 9. استفاده آسان از واتر استاپ‌ پی‌ وی‌ سی در مقایسه با انواع دیگر واتراستاپ‌ها

شکل ظاهری واتر استاپ‌ PVC

واتر استاپ‌ PVC نواری با دو رنگ زرد یا آبی است که در سایزها و ابعاد مختلف ارائه می‌شود و با هر سطح و شکلی سازگاری دارد، به همین دلیل است که این واتر استاپ بیش از واتر استاپ‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. واتر استاپ‌ PVC مقاومت کششی بسیار بالایی دارد و طول و عرض آن با هر سطحی و شکلی قابل تغییر است. این نوارها در بسته‌بندی‌های 20 و 25 متری عرضه می‌شوند، برای بازده و کارایی بیشتر بهتر است نوارها را به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا