پلاستیک و پلیمر

آ‌ب بند چیست؟ کاربرد و روش تولید انواع آب بند بتن

آب بند چیست؟

به منظور جلوگیری از نفوذ آب و سایر سیالات مایع به درون سازه بتنی و بتن از آب بند ( Sealing ) استفاده میکنند. آب بند مانع از نفوذ آب به درون بتن می‌شود، در نتیجه مقاومت و استحکام سازه بتنی را افزایش می‌یابد، امروزه روش‌های مختلف و متنوعی از آب بندی ارائه شده که هرکدام بنابر سطحی که مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار متفاوت عمل خواهند کرد. معمولا آب بند را می‌توان هم در مواد ترکیبی و ساختاری بتن استفاده کرد و هم می‌توان آن را بعد از خشک شدن به روی بتن اعمال کرد، در مواردی خاص می‌توان به صورت تزریق نیز آن را به تن اضافه کرد. ساختار و ترکیبات اولیه آب بندها معمولا سیمان است به همین دلیل مقاومت و استحکام بسیار بالایی در برابر هرگونه عوامل مخرب محیطی دارند.

خرید آب بند بتن

روش اعمال آب بند به روی سطح مورد نظر مدل‌های مختلفی دارند از جمله:

آب‌بند در تماس با سطوح ثابت: این مدل آب‌بند، آب بند استاتیکی نامیده می‌شود و میزان تاثیرگذاری آن بستگی به شکل و فرم سطح مورد استفاده دارد.

آب‌بند در تماس با سطوح لغزشی: این مدل آب‌بند دینامیکی نامیده می‎شود، فاصله بین اجزای ماشین را که در یک مسیر خطی حرکت می‌کنند آب‌بندی می‌کند.

آب‌بند غیرتماسی: آب‌بندی که بدون تماس، سطح مورد نظر را آب‌بندی می‌کند.

کاربردهای آب بند بتن:

آب بند های بتن، کاربردهای گسترده ای در آب بندی محیط های مختلف دارند. در این قسمت سعی داریم شما را هرچه بهتر با کاربردهای این دسته از محصولات شیمیایی آشنا کنیم تا بتوانید در هنگام خرید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

از کاربردهای آب بندی بتن می توان به آب بندی تمامی محیط های مرطوب همچون سرویس های بهداشتی، حمام، آشپزخانه و… اشاره کرد.

از این ماده شیمیایی برای آب بندی استخرها، مخازن آب، تصفیه خانه ها و … استفاده می شود.

در زیر زمین ها، تونل ها و پارکینگ ها نیز از آب بندها استفاده می کنند تا بروز مشکلات به حداقل برسد.

آب بندی شمع های دریایی، اسکله ها و سایر مناطقی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با رطوبت و آب در ارتباط هستند، به وسیله آب بندها انجام می شود.

چه زمانی از آب بندها استفاده می شود؟

از آب بندها هم برای کاهش نفوذ پذیری آب به داخل بتن ها استفاده می شود و هم برای حفاظت بتن در زمان ساخت و یا پس از ساخت. در این قسمت به طور مختصر این دو روش را شرح می دهیم.

در برخی از مواقع، بتن در معرض مواد شیمیایی مختلف همچون مواد اسیدی یا بازی، مواد خورنده و… قرار دارد که می تواند مشکلات بسیاری برای بتن ایجاد کند. به همین علت از آب بند ها به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات و آسیب های جدی استفاده می شود.

در برخی از مواقع، در هنگام احداث سازه های مختلف بتنی، اشتباهات گوناگونی در طراحی بتن، اجرای بتن و… رخ می دهد که منجر به ایجاد درزهای ریز و درشت یا سطحی و عمیق می شود. به همین علت از آب بندها به منظور کاهش نفوذ پذیری استفاده می شود.

انواع مختلف آب‌ بندی

 • آب‌بندی بتن با تزریق رزین
 • آب‌بندی بتن با چسب
 • آب‌بندی بتن با عایق
 • آب‌بندی بتن با پلیمر
 • آ‌ب‌بندی بتن با فناوری نانو
 • آب‌بندی بتن با واتراستاپ
 • آب‌بندی بتن با قیر و پلی یورتان

استفاده از آب بند بتن

روش استفاده از آب‌ بند بتن

به طور کلی در ساختار اولیه تمامی آب‌بندها از موادی چون ماسه، سیمان و سنگ‌دانه استفاده شده است به همین ترتیب تنها راه استفاده از آن‌ها ترکیب آب‌بند با آب است. برای استفاده از آب‌بند ابتدا باید سطح مورد نظر را کاملا تمیز کرده تا هیچ‌گونه آلودگی، چربی و لکه رنگی وجود نداشته باشد و کیفیت کار کاملا حفظ شود، حال باید مقداری از پودر آب‌بند را با درصد مشخصی آب ترکیب کرده تا ملات آب بند یا دوغاب مورد نظر به دست آید.

اگر هدف ساخت آب‌بند خمیری است باید از مقدار آب کمتری در ساخت آن استفاده کرد تا بتوان مواد را با استفاده از کاردک به روی کار اعمال کرد، اما اگر آب‌بند دوغابی و سیال مد نظر باشد بهتر است از مقدار آب بیشتری استفاده شود تا ملاتی سیال و دوغابی ساخته شود.
ضخامت ملات خمیری آب‌بند باید 5 الی 7 سانتی‌متر باشد تا در برابر آب و سایر مایعات غیرقابل نفوذ شود، اما در استفاده از ملات دوغابی بهتر است آب‌بند در دو مرحله روی کار اعمال شود و برای کیفیت و بازده بیشتر باید مرحله دوم بعد از خشک شدن مرحله اول انجام شود.

مزایا آب ‌بنده بتن

 • مانع نفوذ آب به درون سازه بتنی
 • اجرای بسیار آسان و سریع
 • افزایش استحکام و مقاومت سازه
 • آب‌بندی عمیق بتن
 • دوام ماندگاری بالا
 • از بین بردن هرگونه ترک و حفره‌های کوچیک و بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا