صنایع شیمیایی

ملات پایه سیمانی چیست؟ ( کاربرد و مزایا استفاده از ملات پایه سیمان)

ملات پایه سیمانی

هر سازه‌ای متناسب با مواد و مصالحی که در ساخت آن استفاده می‌شود عمر مفید متفاوتی دارد، معمولا سازه‌هایی که از بتن در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود عمر مفید بسیار طولانی‌تری دارند البته در صورت اضافه کردن مواد روان‌کننده و ابر روان‌کننده به بتن مقاومت و استحکام آن بیشتر خواهد شد در غیر اینصورت همانند سایر مصالح ساختمانی دیگر است. اما به مرور زمان ممکن است سطح سازه تحت عوامل مخرب بیرونی مثل فشارهای خارجی، واکنش‌های شیمیایی، تغییرات آب‌و‌هوایی و در معرض تماس با مواد اسیدی قرار بگیرد و دچار آسیب‌هایی چون ترک خوردگی، زنگ‌زدگی و سوراخ‌های ریز و درشت شود، در این شرایط بهترین راه استفاده از ملات پایه سیمانی است.
ملات پایه سیمانی ( Cement base mortar ) در واقع نوعی ترمیم‌کننده بتن است که می‌تواند سطح بتن را همانند روز اول تمیز و عاری از هرگونه آسیب نشان دهد. در ساخت این ملات پایه سیمانی از سیمان استفاده شده و در ترمیم بتن خاصیت نفوذپذیری و مقاومت بسیار بالایی دارد. ملات پایه سیمانی انواع مختلفی دارند:

 1. ملات‌های سیمانی اصلاح‌پذیر با پلیمر
 2. ملات‌های سیمانی با میکروسیلیس و الیاف
 3. ملات‌های سیمانی به همراه رزین پلیمری

کاربرد ملات پایه سیمانی

 • تعمیر و ترمیم انواع سازه‌ها و سازگار با هر نوع بتنی
 • ترمیم سازه‌هایی که در معرض تماس با آب قرار دارند چون اسکله‌ها، تونل‌های آبی، مخازن آب، استخرها، کانال‌های آبی و فاضلاب
 • محافظت از بتن و افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل مخرب محیطی
 • تعمیرات سازه‌های صنعتی

نحوه استفاده از ملات پایه سیمانی

برای استفاده از ملات پایه سیمانی باید در مرحله اول سطح مورد نظر را از هرگونه آلودگی و چربی تمیز کنید به طوری که اگر نقاط ضعیف و شکننده دارد آن‌ها را تخریب کنید تا توسط ملات پایه سیمانی ترمیم شوند. سطح بتن مورد نظر باید خراش‌دار و ناصاف باشد تا بتواند ملات را بدون حرکت به خود جذب کند، برای اعمال ملات پایه سیمانی به روی کار بهتر است با استفاده از کاردک یا ماله، لایه‌ای به ضخامت 10 الی 20 میلی‌متر ایجاد کنید. برای ساخت ملات پایه سیمانی باید به ازای هر 25 کیلوگرم ملات حدود 4 لیتر آب اضافه کنید تا یک خمیر یکدست و یکنواخت با کیفیت مناسب آماده شود.

ویژگی و مزایا ملات پایه سیمانی

 • مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی
 • قابلیت استفاده هم با کاردک و هم با استفاده از دستگاه پاشش
 • اعمال سریع مواد روی سطح مورد نظر بدون نیاز به آماده سازی بستر
 • استفاده بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی
 • استفاده از روش پاششی حتی برای حفره‌ها و سوراخ‌های بزرگ
 • بدون انقباض

مشخصات ظاهری ملات پایه سیمانی

ملات پایه سیمانی پودر خاکستری رنگی بوده که از موادی چون سیمان و الیاف‌هایی با مقاومت بسیار بالا ساخته شده است. معمولا مصالح پودری چون ملات پایه سیمانی را می‌توان در بسته بندی اولیه خود، به دور از تابش مستقیم نور خورشید و سرما و یخبندان در دمای +10 تا +30 درجه با حفظ کیفیت اولیه تنها برای 18 ماه نگهداری کرد. ملات پایه سیمانی نه برای محیط زیست ( فاقد یون کلر ) و نه برای سلامتی انسان‌ها هیچگونه ضرر و زیانی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا