محصولات
  شرکت ها
    مرتب سازی بر اساس :

     پتاسیم هیدروکسید

     در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با ویژگی ها و کاربرد های یک ماده اولیه مهم در صنعت به نام پتاسیم هیدروکسید آشنا کنیم. این محصول که با نام پتاس نیز در صنعت شناخته می شود، یک ترکیب بازی قوی است که در تولید کود های شیمیایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

     خرید پتاسیم هیدروکسید

     اگر قصد خرید پتاسیم هیدروکسید را دارید باید بدانید که پتاس جاذب رطوبت و برخی از مواد می باشد و شرایط نگهداری از آن بسیار حائز اهمیت است. این محصول باید در بسته بندی های مطمئن و در محیط خنک و خشک با تهویه مناسب نگهداری شود. شیمی بازار با ارائه لیستی از معتبرترین فروشگاه های عرضه کننده این محصول، به شما عزیزان این امکان را می دهد تا خریدی ایمن را تجربه کنید.

     قیمت پتاسیم هیدروکسید

     قیمت پتاسیم هیدروکسید با توجه به حجم و درصد خلوص آن تعیین می شود. این محصول در بسته های ۱ کیلوگرمی و بیشتر به صورت عمده به فروش می رسد. شما عزیزان می توانید جهت استعلام از آخرین قیمت پتاسیم هیدروکسید با کارشناسان فروشگاه ها در ارتباط باشید.

     پتاسیم هیدروکسید چیست؟

     پتاسیم هیدروکسید یا Potassium Hydroxide یک نمک معدنی از پتاسیم می باشد که در صنعت با نام های دیگری مانند پتاس، پتاس سوز آور، کاستیک پتاس و پتاسیم پرک نیز شناخته می شود. در ساختار شیمیایی این باز، یک عدد پتاسیم با نماد شیمیایی K ، یک عدد اکسیژن با نماد شیمیایی O و یک عدد هیدروژن با نماد شیمیایی H وجود دارد و فرمول مولکول آن به صورت KOHاست.از پیوند های یونی بین پتاسیم مثبت و هیدروکسید منفی، این ترکیب حاصل می شود.

     این ماده در صنعت با درجه خلوص های متفاوت تولید می شود.پتاسیم هیدروکسید را با روش‌های مختلفی می توان تولید کرد، از جمله :

     1. استفاده از خاکستر چوب
     2. الکترولیز کلرید پتاسیم یا KCl

     مشخصات فنی پتاسیم هیدروکسید

     نام فارسی مادههیدروکسید پتاسیم
     لاتینPotassium hydroxide
     نام دیگرپتاس
     فرمول شیمیاییKOH
     شکل ظاهریجامد
     جرم مولی56.1056 g/mol
     چگالی2.12 g/mc3
     CAS NO1310-57-3

     ویژگی های پتاسیم هیدروکسید

     قبل از خرید پتاسیم هیدروکسید بدانید پتاس همانند (NaOH) یک باز قوی می باشد که به صورت کریستال های سفید رنگ و بی بو عرضه می شود. میزان اسیدیته این ماده ۱۳.۵ می باشد. محلول حاصل شده از این نمک غیر فرار، غیر سمی و غیر قابل اشتعال می باشد و در نتیجه جزو مواد خطرناک دسته بندی نمی شود. پتاسیم هیدروکسید از نظر دمایی پایدار است و به راحتی تجزیه نمی شود.

     جرم مولکولی پتاسیم هیدروکسید ۵۶.۱ گرم بر مول و چگالی آن ۲.۰۴ گرم بر سانتی متر مکعب گزارش شده است. این ماده در دمای ۱۳۲۷ درجه سانتی گراد به جوش می آید و در دمای ۳۶۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود. بدیهی‌ست که پتاسیم هیدروکسید در آب و الکل (اتانول و متانول و ایزوپروپیل الکل)انحلال پذیر بوده و در حلال هایی مانند آمونیاک مایع انحلال ناپذیر است.

     با ترکیب شدن این ماده در آب، گرما تولید می شود. از پتاسیم هیدروکسید در صنعت بیشتر برای خنثی سازی اسیدهای قوی و تولید کود های شیمیایی استفاده می شود.

     استفاده از غلظت بالای هیدروکسید پتاسیم (بالای ۲ درصد) می تواند برای پوست و چشم خطر آفرین باشد و همچنین استنشاق گاز این محلول به بافت مخاطی دستگاه تنفسی آسیب می رساند. در نتیجه توصیه می‌شود افرادی که به طور مستقیم و متداول با این ماده در تماس هستند نکات ایمنی مربوطه را رعایت کنند.

     هیدروکسید پتاسیم خاصیت جذب کربن دی اکسید و گوگرد تری اکسید را دارد. این ماده با طیف گسترده‌ای از مواد آلی و غیرآلی توانایی واکنش دارد.

     به دلیل خاصیت کنترل کنندگی آنزیم های گیاهی و افزایش رشد گیاهان، از هیدروکسید پتاسیم در تولید کودهای شیمیایی استفاده می شود.

     کاربرد های پتاسیم هیدروکسید

     همانطور که گفته شد پتاسیم هیدروکسید به صورت خشک و یا محلول با درصد خلوص های متفاوت در بازار برای خریداران به فروش می ‌رسد. کشورهای کانادا و روسیهاز صادرکننده های مهم این محصول می باشند. این محصول در صنایع مختلف نظیر کشاورزی، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، ساخت باتری و ... کاربرد دارد که در ادامه به توضیح برخی از آن می پردازیم.

     پتاسیم هیدروکسید در کشاورزی:

     همانطور که گفته شد این ماده به جهت خاصیت هایی که برای گیاهان دارند در تولید کودهای شیمیایی، آفت کش ها و ... بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. پتاسیم هیدروکسید باعث افزایش رشد بخش های مختلف گیاه و همچنین افزایش نقل و انتقالات مواد قندی در طول گیاه می شود.

     پتاسیم هیدروکسید در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی:

     پتاسیم هیدروکسید به دلیل خاصیت پاک کنندگی، یکی از مهم‌ترین مواد استفاده شده در فرمولاسیون صابون ، شامپو، لوسیون، کرم و ... است.

     پتاسیم هیدروکسید در پزشکی:

     در پزشکی و دامپزشکی از پتاسیم هیدروکسید برای خنثی سازی برخی از محلول های دارویی و تشخیص عفونت استفاده می شود.

     پتاسیم هیدروکسید در آزمایشگاه :

     همانطور که گفته شد این ماده به جهت خاصیت جذب رطوبت، به عنوان خشک کننده در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.درخواست خرید پتاسیم هیدروکسید برای استفاده در ازمایشگاه ها بالا می باشد.

     فرم استعلام قیمت
     ثبت اطلاعات
     logo-samandehi