صنایع شیمیایی

همه چیز درباره‌ی دیمیدون

دیمیدون (Dimedone) یا Cyclomethone یک ترکیب شیمیایی چرخه‌ای دی‌کتون است، بدین معنا که در این ترکیب شیمیایی، یک گروه عاملی شامل؛ دو گروه کتونی وجود دارد. این کریستال‌های سفید و زردرنگ همچنین به اسم‌های 5,5-Dimethylcyclohexane-1,3-dione 4  و 5,5-dimethyl-1,3-cyclohexanedione شناخته می‌شود. Dimedon یک ماده شیمیایی جالب و همه کاره در بیشتر تحولات آلی است. بلورهای سفید تا زرد رنگ آن به عنوان بستر در طیف گسترده ای از واکنش‌های آلی از جمله تحولات چند جزئی استفاده می‌شوند. دلیل اهمیت دیمیدون، خاصیت اسیدی گروه متیلن است، که با فرم توتومری انول آن در تعادل است. این پدیده اجازه می‌دهد که dimedone در انواع مختلفی از واکنش‌های آلی در بسیاری از مولکول‌های آلی با خاصیت دارویی قوی استفاده شود. علاوه بر خواصی که تا کنون ذکر شدند، دیگر خواصی همچون؛ سمی نبودن، دسترسی راحت و استفاده آسان و پایداری رطوبتی و کم هزینه بودن، آن را برای شیمی‌دانان آلی، تبدیل به ماده‌ای ارزشمند می‌کند. در طول دهه‌های گذشته، انجام آزمایشات و تحولات آلی بر اساس قوانینی که آسیبی به محیط زیست نرساند و ایمن باشد، مورد تقاضا است.

خصوصیات فیزیکی و شیمایی دیمیدون

ساختار شیمیایی دیمیدون با فرمول مولکولی C8H12O2، دارای وزن مولکولی 140.17968 است و به صورت جامد، کریستال شکل و سفید یا بژ رنگ مشاهده می‌شود.

دیمیدون

 

دیمیدون

 

دیمیدون در آب، متانول، اتانول و حلال‌های معدنی قابلیت حل شدن دارد. نقطه دیمیدون 147 تا 150درجه سانتی‌گراد است و نقطه جوش آن بین 164-166 درجه متغیر است. نقطه اشتعال آن 85 درجه سانتی‌گراد و چگالی آن 85 گرم بر مول است.

نحوه‌ی تهیه

این محصول را می‌توان با استفاده از دی اتیل مالونات و اکسید مزیتیل بدست آورد. همچنین می‌توان دیمیدون را با استفاده از ایزوفورون نیز تولید کرد. بدین صورت که ایزوفورون در حضور یک حلال دارای اوزون تبدیل به یک محصول اوزون‌دار می‌شود. یک الکل که مشابه رادیکال آزاد استر عمل می‌کند حداکثر پس از تشکیل محصول اوزون دار برای تشکیل محصول میانی اضافه می‌شود، این محصول میانی 3,3-dimethyl-5-oxo-hexanoic acid ester است. محصول اوزون‌دار در حضور اسیدهای متفاوتی تا دمای 20 تا 150 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود و بدین ترتیب استر اسید 3،3-دی متیل-5-اکسو-هگزانوئیک جدا می‌شود. سپس استر با استفاده از الکلات قلیایی در یک محیط بی‌آب در مرحله بعدی به دیمدون تبدیل می‌شود.

طرز تهیه دیمیدون
 

ایمنی و نگهداری در هنگام استفاده از دیمیدون

این ماده، ماده امنی است و هیچ مورد آسیب‌آوری هنگام کار با آن گزارش نشده است. با این حال بهتر است موارد ایمنی را هنگام استفاده از آن رعایت کرد؛

  • استفاده از دستکش لاتکس
  • استفاده از عینک مخصوص
  • استفاده از روپوش تمیز
  • هنگام تنفس آن، سریعا باید به هوای آزاد رفت. اگر شخص نفس نمی‌کشید، با نفس مصنوعی یا ماساژ قلب شروع به احیا کنید.
  • در هنگام برخورد با پوست، با استفاده از صابون و مقدار زیادی آب پوست را بشورید.
  • هنگام تماس با چشم، برای داشتن امنیت بیشتر، بهتر است که چشم‌ها را با آب بشورید.
  • هنگام قورت دادن، دهان فرد را با آب بشورید و این کار را چندین بار برای چند دقیقه تکرار کنید.

ذخیره و حمل دیمیدون

  • برای انبار و دخیره کردن ماده، در محفظه‌ای که در آن محکم باشد، استفاده کنید. این مانده باید در منطقه‌ای سرد و خشک نگهداری شود. ضمنا در جایی که گرد و خاک جمع می‌شود ماده را انبار نکنید.
  • این ماده نسبت به گرما و ضربه حساس است. پس آن را در جای محکم و به دور از اشعه خورشید نگهداری کنید.

کاربردهای دیمیدون

در شیمی آلی از دیمیدون برای تعیین اینکه آیا ترکیب حاوی یک گروه آلدهیدی است یا نه، استفاده می‌شود. به طور کلی سیکلوهگزان دیون‌ها به عنوان کاتالیزور در تشکیل ساختارهای پیچیده فلزهای واسطه می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. سایر کاربردها شامل رنگ‌سنجی، کریستالوگرافی، لومینسانس و آنالیز اسپکتروفتومتری است. همچنین می‌تواند در واکنش با ترکیبات آلی با مقاومت الکتریکی کم استفاده شود. دیمیدون می‌تواند به عنوان یک ترکیب نعنایی که خواص ضد میکروبی را در برابر باکتری‌های رایج در صنایع غذایی مانند E.coli و P.aeruginosa و همچنین گونه‌های مخمر نشان می‌دهد، مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این می‌توان از دیمیدون برای سنتز مشتقات جدید هتروسیکلیک با مهارهای ضد تومور، c-Met، تیروزین و Pim-1 کیناز نیز استفاده کرد.محلول مخلوط دیمیدون و اسید اورتوفسفریک به عنوان یک ماده سمپاش برای تشخیص انتخابی قندهای کتو با استفاده از کروماتوگرافی کاغذی هم است. علاوه بر این‌ها Dimedone و مشتقات آن دارای خواص بیولوژیکی بسیاری مانند ضد سرطان زایی، آنتی اکسیدان، آنتی هیستامین و ضد‌انعقادآور بودن را داراست.

کاربردهای دیمیدون

خرید دیمیدون

در شیمی بازار به راحتی می‌توانید دیمیدون را خریداری کنید. شیمی بازار که خود پلتفرمی مناسب برای خرید اینگونه مواد است، با ارتباط برقرار کردن بین تولیدکنندگان و واردکنندگان با خریداران، زمان بر طرف کردن نیاز گروه‌های مختلف تحقیقاتی و صنعتی را در سریع‌ترین زمان ممکن فراهم می‌کند. این فضا شفاف و سالم بوده و خریدار در جریان تمام مراحل از فروش تا حمل و نقل ماده با بیشترین دقت و تا رسیدن محصول به  دست خریدار، با شفافیت کامل عمل می‌کند.

فروش دیمیدون

شرکت‌هایی که در زمینه تولید و یا وارد کردن این ماده دخیل‌اند، می‌توانند با برقراری ارتباط با شیمی بازار، محصول خود را به راحتی و با امنیت کامل به فروش بگذارند. در این پلتفرم، تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌توانند با اطمینان کامل از امکاناتی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، استفاده کنند. مزیت استفاده از پتلفرم شیمی بازار، راه‌اندازی کسب و کاری سالم و شفاف در فضای دیجیتال است. شیمی بازار امکان همه‌ این موارد را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و مناسب فراهم می‌سازد.

 

برترین تامین کنندگان دیمیدون
نگین-سلامت-صبا

دیمیدون

نگین سلامت صبا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا