صنایع شیمیایی

4-نیتروبنزآلدهید چیست؟

 

4-نیتروبنزآلدهید (4-Nitrobenzaldehyde) یا p-Nitrobenzaldehyde یک ترکیب شیمیایی آروماتیک آلی و عضو خانواده نیتروبنزن‌ها است.

خصوصیات فیزیکی و شیمایی 4-نیتروبنزآلدهید

ساختار شیمیایی 4-نیتروبنزآلدهید با فرمول مولکولی  C7H5NO3، به گونه‌ای است که انگار یک اتم هیدروژن به یک گروه آلدهید متصل شده باشد، با این تفاوت که به جای هیدروژن یک گروه نیترونی قرار گرفته است و به گروه الدهید متصل می‌شود. وزن مولکولی این ترکیب شیمیایی 12/151 است و به صورت جامدی قهوه‌ای رنگ و یا بژ مشاهده می‌شود.

خرید 4-نیترو بنزآلدهید

نیتروبنزآلدهید 99%
 

نیتروبنزآلدهید 99%
4-نیتروبنزآلدهید در آب، بنزن، اتانول، استیک اسید کاملا محلول و در اتر نیز اندکی محلول است. نقطه‌ی ذوب این ماده 106 درجه سانتی‌گراد است و نقطه‌ی جوش آن 300 درجه است. چگالی آن 1.546 گرم بر سانتی‌مترمکعب و فشار بخار آن 0.0012 است.

روش تولید نیتروبنزآلدهید

این محصول آروماتیک از هیدرولیز اسید سولفوریک در اتانول به دست می‌آید. زمانی که الکل اتیل که آن را به نام اتانول می‌شناسیم، با سولفوریک اسید غلیظ شده با فرمول شیمیایی (H2SO4) واکنش می‌دهد، اتن و آب را تشکیل می‌دهد. در اینجا اسید سولفوریک به عنوان کاتالیست عمل می‌کند و عامل دهیتراته شدن است. یکی از محصولات جانبی آن‌ها، 4-نیترو بنزآلدهید است.

 

نحوه تهیه نیتروبنزآلدهید 99%
 

ایمنی و استفاده از 4-نیترو بنزآلدهید

  • این ماده به دلیل سمی بودن، خطرات زیادی برای کسی که در معرض آن قرار می‌گیرد دارد. به طور مثال، خوردن این ماده، باعث مسمومیت در جا می‌شود که فقط با خوردن آب و شیر می‌توان آن را کنترل کرد و به کمک‌های اولیه فوری نیاز است.
  • هنگام تنفس آن، سریعا باید به هوای آزاد رفت. اگر شخص نفس نمی‌کشید، با نفس مصنوعی یا ماساژ قلب شروع به احیا کنید.
  • در هنگام برخورد با پوست، با مقدار زیادی از صابون پوست را بشورید و به سرعت جعبه کمک‌های اولیه را بیاورید.
  • هنگام برخورد با چشم، حداقل برای 15 دقیقه چشم را آب بشورید و مژه‌ها را به آرامی مالش دهید و مطابق موارد بالا، حتما در اولین فرصت از کمک‌های اولیه استفاده کنید.
  • برای انبار و دخیره کردن ماده، در محفظه‌ای که در آن محکم باشد، استفاده کنید و در منطقه‌ای که سرد و خشک باشد نگهداری کنید.
  • بعد از حمل کردن ماده، دست ها را به خوبی بشورید. لباس‌ها و ابزاری که برای حمل استفاده کرده‌اید را قبل از استفاده دوباره خوب بشویید. لباس و ابزار را در معرض تهویه مناسب قرار دهید. از گرد و خاک گرفتن آن‌ها جلوگیری کنید. از خوردن، بوییدن و دست زدن به آن جدا خودداری کنید.

ویژگی‌های 4-نیترو بنزآلدهید

4-نیترو بنز آلدهید که از منظر سم‌شناسی در رده 3 قرار دارد، جزو مواد تقریبا سمی خطرناک است و در هنگام کار با آن حتما موارد ایمنی، خصوصا عینک محافظ را استفاده کنید و موارد زیر را هم حتما در نظر بگیرید:

  • خوردن آن باعث مشکلات جدی و خطرناک در ناحیه شکم، معده و روده‌ها می‌شود
  • تنفس آن باعث مشکل ریوی و در نهایت ابتلا به بیماری‌های ریوی می‌شود
  • تماس پوست با آن، باعث خارش‌های پوستی می‌شود
  • تماس با چشم‌ها باعث خارش در چشم‌ها و در موارد جدی‌تر، باعث سوختگی در این ناحیه می‌شود

کاربردهای 4-نیترو بنزآلدهید

بیشتر موارد استفاده طبیعی از این ماده، در برقراری پیوندهایی در بدن است که شبیه کار و وظیقه آنزیم‌ها است، که در رشته شیمی اورگانیک  مورد استفاده و به آن پرداخته می‌شود. دیگر موارد استفاده‌ای که انسان‌ها معمولا از آن می‌کنند، در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و صنعتی است. خصوصا در تحقیقات سلامت و پزشکی در سالیان اخیر، با استقاده از این ماده، تحقیقات ارزشمندی انجام گرفته و در مجلات معتبر علمی به چاپ رسیده است.

برای کارکرد این ماده بهتر است اول تعریفی از کارکرد طبیعی آن در بدن بدهیم. اورگانوکاتالیست‌ها، نوعی از کاتالیست‌ها هستند که در آن‌ها نرخ واکنش توسط یک کاتالیست طبیعی افزایش پیدا کرده است. در اینگونه موارد، کربن، هیدروژن ،گوگرد و دیگر واسطه‌های غیر فلزی وجود دارد. به خاطر شباهت زیادی که مواد این گروه در ساختار با هم دارند و نوع کارایی معمولا شبیه به هم، آن‌ها را با آنزیم‌ها اشتباه می‌گیرند. از 4-نیترو بنزآلدهید در ساخت و بررسی تری‌پپتیدهای اورگانوکاتالیست استفاده می‌شود.

برای مثال در تحقیقی که در سال 2013 انجام گرفته بود، برای بررسی عملکرد اورگانوکاتالیست‌های قطبی، از واکنش آلدولی که بین 4-بنزآلدهید و ماده‌ای دیگر اتفاق افتاده بود، استفاده شد و نتیجه آن، ساخت دارویی بود که فواید زیادی داشت.

حتی در تحقیقاتی که به تازگی انجام شده، در ساخت مواد نانو برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سرطان مورد استفاده قرار گرفته است. بدین صورت که با ماده‌ای که ساختاری از 4-نیترو بنزآلدهید دارد، به درون بدن فرستاده می‌شود و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

موارد درمانی 4-بنز آلدهید به همینجا ختم نمی‌شود و از استخراج این ماده از نوعی از باکتری و با انجام اعمال آزمایشگاهی مشخص، می‌توان از آن در درمان بیماری‌های عفونی هم استفاده کرد.

خرید 4-نیترو بنزآلدهید

در شیمی بازار به راحتی می‌توانید 4-نیترو بنزآلدهید را خریداری کنید. شیمی بازار که خود پلتفرمی مناسب برای خرید اینگونه مواد است، با ارتباط برقرار کردن بین تولیدکنندگان و واردکنندگان با خریداران، زمان بر طرف کردن نیاز گروه‌های مختلف تحقیقاتی و صنعتی را در سریع‌ترین زمان ممکن رفع می‌کند. این فضا شفاف و سالم بوده و خریدار در جریان تمام مراحل، از فروش تا حمل و نقل ماده با بیشترین دقت و تا رسیدن محصول به  دست خریدار، با شفافیت کامل عمل می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا