صنایع شیمیایی

تفاوت روان کننده بتن با فوق روان کننده و ابر روان کننده

روان کننده بتن چیست؟

یکی از خاصیت های اصلی، مهم و کاربردی بتن، روان بودن آن است. هنگامی که مخلوط بتن همگن شده به صورت پنوماتیک پاشیده یا ریخته می شود حتی در صورت حفظ مقاومت اولیه در برابر فشرده سازی حتی سطوح ناهموار که دارای خلل و فرج و قسمت هایی است که دسترسی به آن آسان نیست را هم به راحتی پر می کنند و می چسباند و به این وسیله می تواند باعث افزایش بیشتر مقاومت در سازه شوند. خانواده ای از پلیمرهای شیمیایی علت اصلی این خاصیت روان بودن در بتن ها هستند. روان کننده ها و فوق روان کننده های بتن که همچنین به نام کاهنده آب هم شناخته می شوند . آن ها به کاهش نیاز به آب برای سیمان کمک فراوان می کنند ، و قوام بیشتری به سیمان می دهند بدون اینکه نیازی به رقیق کردن مخلوط با آب باشد. این مواد افزودنی ، که به طور معمول در طول فرآیند ساخت و مخلوط کردن به سیمان اضافه می شوند ، اجازه می دهند تا مخلوط بتن تا زمان استفاده بدون از بین رفتن قوام آن ، قابل انعطاف و روان باقی بماند.

روان کننده ها و فوق روان کننده های بتن دارای خاصیت پراکنده کنندگی موقتی ذرات سیمان هستند که باعث می شود تا هیدراتاسیون کاملی برای هر ذره ی سیمان انجام شود و این قضیه باعث بهبود سیالیت و یا روان روی مخلوط سیمان می شود.

 دستور العمل های رومی برای روان کنندگی بتن

اکنون که نسل سوم روان کننده ها و فوق روان کننده های بتن وارد بازار شده اند ، باید بدانیم که روان کننده های بتن در طول تاریخ هم نقش مهمی در این زمینه داشته اند . اگرچه عجیب به نظر می رسد ، بسیاری از نویسندگان این نظریه را دارند که رومی ها که به شدت از طرفداران بتن و کاربردهای مختلف آن بودند ، در بسیاری از اوقات از سفیده تخم مرغ به عنوان روان کننده ی بتن استفاده می کردند.

این مخلوط ، همراه با خاکستر آتشفشانی که در آن زمان در سراسر خلیج ناپل در ایتالیا وجود داشته است برای ایجاد نوعی بتن هیدرولیک بکار می رفته است و باعث می شده سیمان بسیار سخت و ضد آب شود و مقاومت آن در برابر خوردگی آب نمک هم بسیار بالاتر برود.

 

روان کننده بتن

روان کننده های بتن نسل اول

در آغاز قرن بیستم ورود نسل اول روان کننده های بتن پیشگویی شد. لیگنو سولفونات ، یک محصول جانبی حاصل از فرآوری چوب است که امروزه هنوز هم برای تهیه ی مواد اولیه اساسی این روان کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این مواد افزودنی ، معروف به کاهش دهنده ی متوسط آب یا  MRWR خود را به سطح ذره های سیمانی که دارای بار مثبت و منفی را هم هستند ، متصل می کنند . پلیمرهای روان کننده که بار منفی دارند ، می توانند بارهای مثبت روی سطح سیمان را تا حدودی خنثی کنند و باعث می شوند کل سطح ذرات سیمان بار منفی داشته باشند .

این قضیه باعث ایجاد اثری می شود که باعث می شود ذرات سیمان که بار منفی گرفته اند یکدیگر را دفع کنند و از هم دور شوند و یک اثر پراکندگی را در سیمان ایجاد می کنند که باعث نفوذ بیشتر آب در میان این ذرات سیمان می شود. این ترکیب اکنون بدون نیاز به اضافه کردن آب بیشتر ” کارآمد ” است و باعث می شود مقدار آب مورد نیاز تا حدودی کمتر شود ، و نسبت آب به سیمان را حدود 10 ٪ کمتر می کند.

یکی از مسائل مهم این مواد افزودنی این است که این نوع روان کننده های بتن فرآیند کیور کردن سیمان را به تاخیر می اندازند که به نوبه خود می تواند باعث ایجاد مشکلات بعدی در سیمان شود . ناتوانی در انجام عملیات کیور کردن سیمان  در یک بازه زمانی مشخص به این معنی است که فشار هیدرواستاتیک نسبتا زیادی می تواند در سیمان برای یک دوره طولانی جمع شود و باعث ترکیدن قالب بندی سیمان شود.

روان کننده های بتن نسل دوم

نسل جدیدی از پلیمرهایی که در اواسط این قرن به بازار آمده اند ، قادر هستند  کاهش بیشتر نسبت آب به سیمان در حدود 25٪ را بوجود آورند . پلی سولفونات ها مانند نفتالین و ملامین مکانیزم کاری مشابه با نسل اول روان کننده های بتن را دارند و می توانند تا حدود بیشتری اثر پراکندگی الکتریکی را در سیمان بوجود آورند .

همانطور که دیدیم ، این پلیمرها به ذرات سیمان می چسبد و آن ها را با بار منفی شارژ می کنند که باعث ایجاد دافعه بین ذرات سیمان که هم بار شده اند ، می شود و باعث می شود آب در بین این ذرات بهتر جریان پیدا کند و آب بهتر با سیمان مخلوط شود .

همین فعالیت دفع هم باعث مهار انسداد هوا در سیمان می شود و باعث افزایش کارآیی مخلوط می شود اما همزمان باعث ایجاد حباب های هوا در سیمان هم می شود که این قضیه می تواند مقاومت سیمان را کاهش دهد و تمامیت ساختاری مخلوط سیمان را به خطر می اندازد.

این نوع پلیمر همچنین ممکن است مشکل های بعدی دیگری را هم ایجاد کند ، زیرا کارکردن با سیمان را تا حدودی مشکل تر می کند چرا که پس از آبرسانی سیمان ، لایه های  پوسته مانندی در آن وجود دارد که کاربرد آن را دشوار می کند.

فوق روان کننده های بتن

فوق روان کننده های بتن افزودنی هایی هستند که دارای مزایا گسترده و زیادی هستند از جمله کاهش نسبت آب به سیمان تا حدود 40٪ .

برخلاف روان کننده های نسل  اول و دوم که در بالا اشاره شد، پلی کربوکسیلات ها یا آبگیران های با دامنه بالا  HRWR به جای دافعه الکترواستاتیک مربوط به بار الکتریکی ذرات بر اساس فاصله گذاری و ساختار ذرات  عمل می کنند. این اثر کلیدی و مهم مربوط به ساختار ذرات بوسیله ی مانع شدن از بوجود آمدن بعضی از بروز واکنش های شیمیایی می شود و در این جا از تجمع ذرات سیمان جلوگیری می کند.

پلی کربوکسیلات ها پلیمرهای پیچیده ای هستند که می توانند برای انجام بعضی از هدف های مختلف طراحی می شوند و از مولکول های “زنجیره ای ” با بار منفی تشکیل شده که دارای زنجیره های جانبی پلیمری هم هستند.

بسیاری از این افزودنی ها می توانند با یکدیگر ترکیب شوند و انواع دیگری از افزودنی ها را بوجود بیاورند مانند افزودنی های مربوط به ایجاد کردن ذرات هوا ، سرعت دهنده ( که باعث افزایش سرعت سفت شدن سیمان می شود) و کاهنده‌های آب و … ، ترکیب شوند بوجود آورند که باعث بوجود آمدن خاصیت های مورد نیاز در سیمان می شوند .

کاربرد های روان کننده ی بتن

امروزه از ترکیبات بتونی در پروژه‌های ساختمانی به طور گسترده استفاده می شود. انواع اصلی مواد افزودنی شیمیایی را می توان به عنوان روان کننده بتن و فوق روان کننده ها ، مواد تسریع کننده و مهارکننده ، مواد گیرنده ی هوا ، مواد افزودنی ضد آب و سایر موارد مانند مهار کننده های خوردگی و مواد رنگ آمیزی و غیره خلاصه کرد و از مزایای حاصل از استفاده از مواد افزودنی شیمیایی می توان به افزایش دوام ، استحکام و مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، مقاومت ، قابلیت رنگ آمیزی ، کاهش نیاز به آب و سیمان و بهبود سهولت کار با بتن. به طور خلاصه علت به کار بردن روان کننده های بتن مواردی است که در زیر به آن ها اشاره شده است:

  • برای دستیابی به استحکام بالاتر با کاهش نسبت آب به سیمان در کارایی مشابه با مخلوط های بدون اضافه کردن روان کننده ها .
  • برای دستیابی به کارایی یکسان با کاهش مقدار سیمان و کم شدن حرارت هیدراتاسیون در بتن.
  • افزایش قابلیت آسانی کار کردن با سیمان برای ایجاد سهولت در قرار دادن بتن در مکان هایی که تا حدودی دسترسی مناسبی ندارند .

خرید و فروش روان کننده بتن

شیمی بازار به عنوان بورس آنلاین خرید و فروش مواد شیمیایی به مصرف‌کنندگان مواد شیمیایی می‌کند تا بتوانند در فضایی کاملا شفاف به تامین‌کنندگان روان کننده بتن از بین تولیدکنندگان، واردکنندگان و یا فروشندگان این ماده دسترسی داشته و بهترین تامین‌کننده روان کننده بتن را با توجه به نیاز خود یافته و خرید روان کننده بتن خود را انجام دهند.

تامین‌کنندگان روان کننده بتن می‌توانند نسبت به معرفی شرکت و مواد خود از امکانات شیمی بازار استفاده کرده و فعالیت خود را از طریق این پلتفرم در فضای کسب و کار دیجیتال بهتر و با هزینه‌ای مناسب‌تر توسعه دهند. فروش روان کننده بتن با امکاناتی همچون ایجاد پروفایل اختصاصی شرکت و درج آگهی فروش در شیمی بازار به آسانی ممکن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا