صنایع شیمیایی

مشخصات،کاربرد و انواع پتاسیم کلرید

پتاسیم کلرید چیست ؟

پتاسیم کلرید (Potassium chloride) در واقع یک نمک شیمیایی بوده که از ترکیب پتاسیم به همراه کلر ساخته شده است. پتاسیم کلرید به صورت دانه‌های نمکی است و به همین دلیل به راحتی در آب قابلیت انحلال پذیری پیدا می‌کند. از این نمک شیمیایی در گریدهای مختلف صنعتی و خوراکی استفاده می‌شود.

فرمول شیمیایی پتاسیم کلرید

ویژگی‌های ساختاری و شیمیایی پتاسیم کلرید
نام ماده شیمیایی پتاسیم کلرید  -Potassium chloride
فرمول شیمیایی  KCl
نقطه جوش  1,420 °C
نقطه ذوب  770 °C
جرم مولی  mg/m 3
تراکم 1.98 g/cm³
چگالی نسبی  1.987
شکل ظاهری کریستال سفید رنگ

روش تهیه و تولید پتاسیم کلرید

پتاسیم کلرید طبیعی در سنگ معدن یافت می‌شود و برای استفاده از آن تنها کافیست این ترکیب شیمیایی را از سنگ معدن خارج کنید. این عملیات استخراج سازی و تغلیظ پتاسیم کلرید از سنگ معدن طی چند فرآیند انجام می‌شود.

در ادامه با این مراحل آشنا خواهید شد:

بعد از استخراج سنگ‌‌ها از معدن آن‌ها را به انبار برده و به تکه‌های کوچک تقسیم می‌کنند. این عملیات توسط دستگاه در کارخانه انجام می‌شود، در طی این عملیات ابتدا سنگ‌ها خرد شده سپس آن‌ها را آُیاب کرده و به دانه‌های ریز تبدیل می‌کنند.
در ادامه مقدار زیادی آب به این دانه‌های کریستالی اضافه می‌کنند تا مواد دوغابی شکلی ساخته شود. در ادامه مواد دوغابی را حرارت مستقیم می‌دهند تا ناخالصی‌ها با استفاده از این رسوبات از نمک اصلی جدا شود.
یکی از بهترین روش‌های جداسازی این ناخالصی‌ها فلوتاسیون یا روش‌های الکترواستاتیکی است. بعد از اینکه این فرآیند جداسازی انجام شد، جامد به دست آمده(پتاسیم کلرید) باید خشک شود و در نهایت نمکی با درصد خلوص بالای 90 درصد به دست می‌آید که این نمک همان پتاسیم کلرید است.

انواع پتاسیم کلرید

1. پتاسیم کلرید گرانول درشت:

از گرانول درشت در صنایع مختلف بیشتر استفاده می‌شود به طوری که می‌توان گفت حدود 70 درصد بازار را در دست گرفته است. گرانول درشت به صورت توده خشک پتاسیم کلرید استفاده می‌شود.

2. گرانول استاندارد:

این نوع از پتاسیم کلرید تا زمانی که گرانول درشت در بازار وجود دارد کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

کاربرد های پتاسیم کلرید 

کاربرد پتاسیم کلرید در بخش دارویی و درمانی

از ترکیب پتاسیم کلرید برای تهیه و ساخت بسیاری از داروهای درمانی استفاده می‌کنند. معمولا از آن در تهیه دارو برای بیمارانی که کمبود پتاسیم در بدن دارند استفاده می‌شود و سطح پتاسیم بدن را متعادل می‌کند.

کاربرد پتاسیم کلرید در بخش کشاورزی

پتاسیم یکی از عناصری است که به رشد گیاه کمک بسیاری می‌کند. کودهای پتاسیم یکی از مهم‌ترین کودهایی هستند که در بخش کشاورزی از آن استفاده می‌کنند. پتاسیم کلرید به راحتی در آب حل می‌شود و جذب رطوبت در اطراف ریشه را افزایش می‌دهد.

 دیگر کاربردها

  •  تولید محصولات ضد خ و یخ‌شکن
  • تولید کاغذ
  • آبکاری فلزات و نرم کننده آب شهری
  • قابل استفاده در صنعت حفاری

نکات ایمنی حین کار با پتاسیم کلرید

پتاسیم کلرید در دوز بالا به یک ماده سمی و کشنده تبدیل می‌شود. به همین دلیل بهتر است در حین کار با آن از دستکش کار، عینک محافظ و ماسک فیلتردار استفاده شود.
این ماده به هیچ عنوان اشتعال‌زا نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا