مواد اولیه رنگ و رزینمواد اولیه دارویی

پتاسیم یدید (مشخصات،کاربرد و روش تولید)

پتاسیم یدید چیست؟

پتاسیم یدید با نام‌های تجاری و آزمایشگاهی مثل یدید پتاسیم، پتاسیم یدید، یدور پتاسیم، پتاسیم یداید،کالیم یدید، پتید، پودر سفید رنگ و knollide، Thyroshield، ThyroSafe، SSKI، iOSAT  شناخته می‌شود. دمای ذوب این ماده 681 درجه سانتیگراد، دمای جوش آن ۱۳۳۰ درجه سانتیگراد و چگالیش ۳.۱۲ گرم بر سانتی متر مکعب است.

خرید پتاسیم یدید

پتاسیم یدید در آب، هیدروکسید سدیم، اتانول، متانول، استون و گلیسرول حل می‌شود. فرمول شیمیایی این ماده به صورت KI است. از نظر شکل ظاهری به صورت پودر یا نمک سفید است و ساختاری مکعبی و بلوری دارد و از نظر خواص فیزیکی شبیه به سدیم کلراید است.

پتاسیم یدید در شیمی آلی به عنوان یک منبع یدید در ترکیبات عمل می‌کند. یدید پتاسیم به صورت مایع، SSKI نام دارد. پتاسیم یدید ناخالص، زرد رنگ است زیرا اکسیداسیون نمک برای تولید کربنات و ید آهسته انجام می‌شود.

کار کردن با یدید پتاسیم یدید نسبت به یدید سدیم بسیار راحت‌تر است. یدید پتاسیم برخلاف یدات پتاسیم، به نور مستقیم و رطوبت حساس است. در اثر نور و رطوبت به ید مولکولی اکسید می‌شود. در چنین شرایطی، رنگ آن از سفید به زرد کم رنگ تغییر می‌کند.

روش تولید پتاسیم یدید

پتاسیم یدید در روش صنعتی از ترکیب هیدروکسید پتاسیم با ید تولید می‌شود. پتاسیم یدید مشابه نمک های دیگر درترکیب با ید به پتاسیم تری یدید تبدیل می‌شود که یک محلول بسیار قوی در آب است. بلور پتاسیم یدید به راحتی به آب اضافه می‌شود. با این روش، محلول اشباع شده یدید پتاسیم یا SSKI به دست می‌آید. غلظت محلول یدید پتاسیم در آب خالص، فقط به دما وابسته است.  محلول SSKI محتوی یک گرم یدید پتاسیم در هر میلی‌لیتر از این محلول است.

کاربردهای پتاسیم یدید در پزشکی و داروسازی

یدید پتاسیم در پزشکی کاربردهای فراوانی دارد. از این ماده در ترکیبات دارویی استفاده می‌شود. برای مثال یکی از اولین کاربردهای آن به منظور درمان سفلیس بود. از یدید پتاسیم در پرکاری تیروئید به عنوان دارو استفاده می‌شود زیرا این ماده مانع از جذب ید تیروئید می‌شود. این ماده در تولید قرص پتاسیم آیداید استفاده می‌شود.

از یدید پتاسیم در مکمل‌های غذایی رژیم‌های دارویی مانند مولتی ویتامین مینرال استفاده می‌شود. برای جلوگیری از کمبود ید، یدید پتاسیم را به نمک طعام می‌افزایند. به كسانی كه خیلی كم از غذاهای دریایی مصرف می‌کنند، یدید پتاسیم تجویز می‌شود. این ماده در هنگام بروز حوادث هسته‌ای مثل تشعشعات اورژانسی نقشی حفاظتی دارد. در اسکن پزشکی و درمان ترکیبات رادیواکتیوی مثل درمان تومور بافت عصبی فیبرینوژن نیز از یدید پتاسیم استفاده می‌شود. به عنوان اکسپکتورانت جهت درمان بیماری ریوی مزمن که با سرفه و خلط همراه است، استفاده می‌شود. این ماده دارویی ادرارآور است. یدید پتاسیم در درمان بیماری‌های پوستی و عفونت‌های قارچی مثل اسپوروتریكوز و فیكومایكوز كابرد دارد.

کاربردهای پتاسیم یدید

  • یدید پتاسیم را به نمک طعام اضافه می‌كنند تا نمک یددار تولید شود. به طور معمول دكستروز یا سدیم تیو سولفات به این نمك اضافه می‌شود تا یدید پتاسیم تثبیت شود.
  • یدید پتاسیم به عنوان یك ماده مهم در فیلم‌برداری كاربرد دارد. از تركیب این ماده با نیترات نقره، نقره یدید به دست می‌آید.
  • از یدید پتاسیم به عنوان یك ماده ضدعفونی کننده انسانی و دام مثل گلیسیرین یده استفاده می‌شود.
  • یدید پتاسیم در تحقیقات بیومدیكالی نیز به عنوان عاملی کوئینچ فلورسنت است.
  • یدید پتاسیم در سنتز آلی در الكترولیت سلول‌های خورشیدی حساس به رنگ استفاده می‌شود.
  • یدید پتاسیم به عنوان پایدارکننده حرارتی نایلون 6 کاربرد دارد.
  • یدید پتاسیم در تولید روغن‌های روانکار، در صابون سازی و تهیه رنگ کاربرد دارد.
  • یدید پتاسیم در کاربردهای آزمایشگاهی برای تهیه تیتراسیون‌های یدومتری استفاده می‌شود.

نکات ایمنی در استفاده از پتاسیم یدید

خوردن یدید پتاسیم خطرناک است و باعث مسمومیت شدیدی می‌شود. در اثر تماس این ماده با پوست، احتمال سوزش و خوردگی بالا می‌باشد. تماس یدید پتاسیم با چشم سبب سوزش چشم می‌شود.

توصیه می‌شود تا در صورت بروز سوختگی پوست با یدید پتاسیم ، لباس مصدوم را در بیاورید و محل سوختگی را با دستمال تمیز پاک کنید. پس از آن به مدت نیم ساعت محل سوختگی را با آب ولرم شستشو دهید. سپس محل اسیدی شده را به مدت دو ساعت با مواد قلیایی آبکشی کنید. برای کمک به مصدوم حتما از دستکش و ماسک، استفاده نمایید.

خرید پتاسیم یدید

برای خرید یدید پتاسیم  و دیگر مواد شیمیایی، از طریق مرکز خرید مواد شیمیایی شیمی بازار  اقدام نمایید. شیمی بازار به عنوان بورس آنلاین خرید و فروش مواد شیمیایی، کمک شایانی به مصرف‌کنندگان مواد شیمیایی می‌کند تا بتوانند در فضایی کاملا شفاف به تامین‌کنندگان یدید پتاسیم ازبین تولیدکنندگان، واردکنندگان و یا فروشندگان این ماده دسترسی داشته و بهترین تامین‌کننده را با توجه به نیاز خود یافته و به صورت مستقیم و بدون واسطه خرید کنند.

فروش پتاسیم یدید

در صورتی‌که تولیدکننده، واردکننده و یا تامین‌کننده یدید پتاسیم  می‌باشید، شیمی بازار مرکز فروش مواد شیمیایی است. با پیوستن به شیمی بازار کسب و کار خود را توسعه دهید. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ و مهندسین فروش شیمی بازار در کنار شما هستند. با شیمی بازار دیده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا