صنایع شیمیایی

10 کاربرد آب ژاول

آب ژاول چیست؟

آب ژاول با اسامی تجاری دیگری مثل هیپوکلریت سدیم،اکسید کلرید سدیم، اکسی کلرید سدیم،بلیچ، واروکینا، آموکینا، وایتکس و سفیدکننده شناخته می‌شود. فرمول شیمیایی آن NaOCl است. گرید استاندارد صنعتی آن به صورتISIRI 2361  و در مصرف تصفیه آب آشامیدنی به صورت ISIRI 8394 می‎باشد.

فرمولآب ژاول

تفاوت آب ژاول با وایتکس

وایتکس یک نام تجاری برای آب ژاول است و در واقع وایتکس همان آب ژاول است.

خواص فیزیکی:

  • مایع سبز رنگ
  • PH در حدود 11
  • محلول در آب
  • نقطه جوش : 40 درجه سانتیگراد
  • در تماس با هوا به آرامی تجزیه می‌شود
  • با اسیدکلریدریک، آمونیاک، اوره، فلزات و متانول ناسازگار است.
  • انبارش : دور از نور آفتاب، اسیدها، گرما، مواد سوختنی، مواد آلی، نگهداری در محل خشک
  • در صورت نشت به محیط با آب رقیق نموده و با ماده اسید استیک خنثی نمایید.
  • بسته بندی و تحویل : توسط تانکر و در بشکه های 220 لیتری

بیشتر بخوانید:

کاربرد های آب ژاول

محلول هیپوکلریت، تمامی ميکروب‌ها از جمله قارچ، باکتري و ویروس را نابود مي‌کند. آب ژاول از بین برنده ویروس کرونا نیز هست.

۱- کاربرد آب ژاول در استخرها:

آب ژاول در ضدعفونی کردن استخرها کاربرد دارد. در صورتی که مقادیر صحیح و مناسبی از آن استفاده شود، برای سلامتی انسان خطری ندارد.آب ژاول نسبت به کلر ارزان‌تر است. در خیلی از استخرها برای استفاده از کلر به صورت مستقیم از آب ژاول استفاده می‌شود؛ در این شرایط باید دقت شود تا PH آب از حد استاندارد بیشتر نشود.

۲- کاربرد آب ژاول در تصفیه آب و فاضلاب:

درست است که از گاز کلر درتصفیه آب استفاده می‌شود اما  نگهداری گاز کلر انفجارزا و خطرناک است. به همین دلیل در بعضی موارد تصفیه آب، به جای استفاده مستقیم از کلر، از حالت‌های مایع آن مثل آب ژاول استفاده می‌شود. آب ژاول در تصفیه فاضلاب بعضی از صنایع سیانیدی مثل صنایع آب‌کاری استفاده می‌شود. یون سیانید با استفاده از سدیم هیپوکلریت، اکسید شده و به سیانات تبدیل می‌شود.

۳- کاربرد آب ژاول برای تمیز کردن:

سدیم هیپوکلریت به دلیل خواص اکسیدکنندگی بسیار قوی، باعث اکسید کردن کثیفی‌ها می‌شود. در این صورت،کثیفی‌ها راحت‌تر در آب حل شده و پاک کردن آنها از روی سطوح بهتر انجام می‌شود. استفاده از آب ژاول در لباسشويي و براي ضدعفوني‌کردن لباس‌ها پیشنهاد مي‌شود؛ حتي خود لباسشويي را هم مي‌توانید با آب ژاول و آب داغ ضد عفوني کنيد. بدين ترتيب که مقداري آب ژاول را درون لباسشويي بدون لباس، ريخته و بگذاريد تا با آب داغ چند دقیقه کار کند.

۴- کاربرد آب ژاول در ضد عفونی:

از محلول آب ژاول برای ضدعفونی‌کردن و تمیزکردن ملحفه‌ها در بیمارستان‌ها و هتل‌ها استفاده می‌شود. آب ژاول به عنوان ضدعفونی کننده مخازن آب، آزمایشگاه‌هایی که در معرض ویروس هپاتیت هستند و اماکن تهیه مواد غذایی استفاده می‌شود. هم‌چنين از محلول رقيق‌تر آن در شستشوي زخم‌هاي آلوده که تازه و باز نباشند، استفاده مي‌شود. آب ژاول در جنگ جهاني اول، برای معالجه زخم‌ها استفاده می‌شد.

۵- کاربرد آب ژاول در پاک‌کنندگی و لکه بری:

آب ژاول به منظور پاک‌کردن لکه‌های‌ خون، قهوه، آب میوه، تنباکو، کپک و لکه‌های دیگر مناسب به کار می‌رود. به این صورت که باید یک قاشق آب ژاول را در یک لیوان آب بریزید و به کمک قطره چکان بر روی لکه‌ها ریخته شود تا لکه‌ها به سادگی پاک شوند.

۶- کاربرد آب ژاول برای از بین بردن بو:

موادی که باکتری‌های مولد بوی بد را از بین می‌برند، مواد ضد بو نام دارند. از محلول آب ژاول در از بین بردن بوی بد در تصفیه خانه‌ها و اماکن صنعتی دیگر، استفاده می‌شود.

۷- کاربرد آب ژاول در سفید کنندگی و گندزدایی:

از آب ژاول در کاربردهای خانگی به عنوان سفیدکننده استفاده می‌کنیم. برای مثال از آب ژاول برای تمیزکردن پارچه‌ها و تبدیل رنگشان به سفید استفاده می‌کنیم. سفیدکننده‌ها، با اکسیدکردن پیوندهای موجود در رنگ، موجب از بین رفتن رنگ پارچه می‌شوند. پرسنل بیمارستان‌ها و هتل‌ها از سفیدکننده برای تمیزکاری و گندزدایی ملحفه، تختخواب و سطوح استفاده می‌کنند.

در کاربردهای صنعتی از آب ژاول برای سفیدکردن پنبه، کتان، ابريشم مصنوعي، خمير کاغذ و مرکبات استفاده می‌شود. بيشترين کلر خريداري‌شده به هیپوکلریت تغییر داده می‌شود تا محصولات سلولزي را قبل از استفاده سفید کند.

۸- کاربرد آب ژاول در دندانپزشکی:

از سدیم هیپوکلریت، برای درمان کانال ریشه، جلوگیری از عفونت باکتریایی و حل کردن بافت‌های مرده در دندانپزشکی استفاده می‌شود.  

۹-کاربرد آب ژاول برای درمان صدمات وارد به پوست:

در گذشته از آب ژاول برای درمان اگزما استفاده می‌شد. می‌توان از محلول‌های خیلی رقیق سدیم هیپوکلریت، برای درمان صدمات وارد شده به پوست استفاده کرد.

۱۰- مراقبت‌های بسته بندی و نگهداری

هیچ گاه آب ژاول را در ظروف فلزی نگهداری نکنید زیرا امکان دارد که این ماده در تماس با فلزات گاز هیدروژن تولید کند. هنگام آزاد شدن گاز کلر از ظروف نگهداری آب ژاول گرما آزاد می‌شود. ترکیب این دو ممکن است موجب انفجار در محل گردد!

آیا آب ژاول سرطان زاست؟

در بعضی تحقیقات امکان سرطان‌زایی ترکیبات آب ژاول را با مواد شیمیایی ارگانیکی که در سورفکتانت‌ ها، عطرها موجودند، اعلام کرده‌ا‌ند. این امکان وجود دارد که این مواد در چندین محصول تمیز کننده ‌خانگی واکنش داده و ترکیبات آلی فرار تولید کنند. افزایش غلظت این ترکیبات می‌تواند موجب ابتلا به سرطان شود. بهتر است تا به جای آن‌ها از ژل‌های تمیزکننده استفاده کرد، زیرا فرار بودن آن‌ها کم‌تر است.

خرید آب ژاول

برای خرید آب ژاول یا سدیم هیپوکلریت و همچنین دیگر مواد شیمیایی، از طریق مرکز خرید مواد شیمیایی شیمی‌بازار اقدام نمایید. شیمی‌بازار به عنوان بورس آنلاین خرید و فروش مواد شیمیایی، کمک شایانی به مصرف‌کنندگان مواد شیمیایی می‌کند تا بتوانند در فضایی کاملا شفاف به تامین‌کنندگان آب ژاول ازبین تولیدکنندگان، واردکنندگان و یا فروشندگان این ماده دسترسی داشته و بهترین تامین‌کننده سدیم هیپوکلریت را با توجه به نیاز خود یافته و مستقیما و بدون واسطه خرید کنید.

فروش آب ژاول

در صورتی‌که تولیدکننده سدیم هیپوکلریت، واردکننده و یا تامین‌کننده این ماده‌اید، شیمی بازار مرکز فروش مواد شیمیایی است. با پیوستن به شیمی بازار کسب و کار خود را توسعه دهید. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ و مهندسین فروش شیمی بازار در کنار شما هستند. با شیمی بازار دیده شوید.

برترین تامین کنندگان آب ژاول
کیمیا تجارت چیستا آب ژاول کیمیا تجارت چیستا
خوزستان-لابور آب ژاول خوزستان لابور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا