مواد اولیه آرایشی بهداشتیمواد اولیه داروییمواد اولیه شوینده

اتیل الکل چیست ؟ انواع اتیل الکل و کاربردشان

الکل‌ها در دسته‌بندی مواد آلی قرار دارند و به صورت طبیعی ساخته می‌شوند و به دو دسته اتانول‌ها و متانول‌ها تقسیم می‌شوند. به زبان ساده‌تر اتانول‌ها در بخش‌های مختلف پزشکی و دارویی استفاده می‌شوند و به عنوان الکل مفید نیز شناخته شده‌اند اما در مقابل؛ متانول‌ها در بخش صنعتی استفاده شده و به عنوان الکل کشنده معرفی شده‌اند.

اتانول‌ها(اتیل الکل) به دلیل اینکه از تخمیر قند و نشاسته با مخمر نان به دست می‌آیند، نمی‌توانند آسیب و ضرری به بدن وارد کنند. اتانول به دست آمده تنها 12 تا 15 درصد غلظت دارد و برای اینکه این اتانول را به غلظت 95 درصد برسانند باید آن را تقطیر کنند.

اتیل الکل(ethyl alcohol) چیست؟

در علم شیمی ترکیباتی که در ساختار خود گروه هیدروکسیل یا OH داشته باشند در دسته‌بندی الکل‌ها قرار می‌گیرند. اتیل الکل با فرمول شیمیایی C2H5OH، به دلیل داشتن گروه هیدروکسیل در ساختار خود علاوه بر اینکه یک الکل است یک ترکیب آلی اکسیژن‌دار نیز به شمار می‌رود. اتیل الکل که به نام اتانول هم شناخته شده ماده‌ای بی رنگ و بو و فرار است. اتیل الکل قابل اشتعال است و در برابر حرارت به صورت کامل می‌سوزد.

فرمول و ساختار اتیل الکل

انواع اتیل الکل

1. الکل طبی:

از این نوع الکل در بخش دارویی و درمانی استفاده می‌شود، معمولا میزان خلوص آن 70 الی 80 درصد است.

2. الکل اتیلیک طبی:

این نوع الکل به راحتی و با هر مقدار آب می‌تواند ترکیب شود، بوی تند، مزه تلخ و بی رنگ است و به راحتی با حرارت شعله‌ور می‌شود.

3. الکل تقلیب شده:

در واقع همان الکل اتیلیکی بوده که خلوص آن را کاهش می‌دهند به طوری که دیگر نمی‌توان از آن در بخش خوراکی استفاده کرد. این نوع الکل هم خود دو نوع دارد:

الکل اتیلیکی نوع یک:

این الکل به طور کامل تقلیل نشده و مانند استون در بخش صنعتی، ساخت لاک پاک‌کن و رنگ استفاده می‎‌شود.

الکل اتیلیکی نوع دو:

این الکل کاملا تقلیل شده و از آن در بخش آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند.

4. الکل اتیلیک خالص:

این الکل کاملا بی‌رنگ، فرار و زلال است، به راحتی با آب ترکیب می‎شود و بعد از ترکیب با آب اگر در برابر حرارت قرار بگیرد شعله‌ور شده و به رنگ آبی می‌سوزد.

کاربردهای اتیل الکل

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتیل الکل، حلال بودن آن است. در بخش‌های مختلف آرایشی و بهداشتی، شوینده‌ها صنعتی و خانگی، ضدعفونی‌کننده‌ها، دارویی و درمانی و … به عنوان حلال استفاده می‌شود.

استفاده از اتیل اتانول تخمیری در بخش آرایشی و بهداشتی و داروی و درمانی کاربرد بیشتری دارد.

اتیل اتانول همچون ایزوپروپیل الکل خاصیت ضدعفونی‌کننده بالایی دارد و برای استریل کردن اتاق عمل در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، کشتن میکروارگانیسم‌هایی چون باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها استفاده می‌شود.

بسته بندی اتیل الکل

از اتیل اتانول به عنوان یک سوخت و جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند. امروزه استفاده از سوخت‌ از منابع تجدید پذیر و کاهش گازهای گلخانه‌ای در راس اهداف بسیاری از کشورها قرار دارد.

از دیگر استفاده‌های اتیل الکل می‌توان به نوشیدنی‌های الکلی اشاره کرد، از اتیل الکل تخمیری برای ساخت نوشیدنی و از اتیل الکل سنتز شیمیایی برای مصارف صنعتی استفاده می‌کنند.

از اتیل الکل در بخش خوراکی و مواد غذایی هم استفاده فراوانی می‌شود، وجود اتیل الکل باعث می‌شود تا رنگ در غذا به طور یکنواخت پخش شود و طعم و عصاره مواد غذایی را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا