مواد اولیه آرایشی بهداشتیمواد اولیه دارویی

لانولین الکل چیست؟ (عوارض و کاربرد چربی پشم)

لانولین الکل چیست؟

لانولین الکل (Lanolin alcohol) ترکیبی شیمیایی است که در صنعت آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوانی دارد. این ماده شیمیایی را با نام چربی پشم نیز می‌شناسند. به این دلیل که لانولین الکل از فرآوری غده چربی بدن حیوانات ساخته می‌شود. این ماده شیمیایی در پوشش بدن جانوران نقش بسیار مهمی دارد و بدن جاندار را از تغییرات آب و هوایی، باران، باد، برف و عوارضی که می‌تواند به روی آن بگذارد حفظ می‌کند.

در گذشته محققان تصور می‌کردند که لانولین الکل یک روغن است در صورتی که لانولین الکل از فشرده‌سازی  پشم بدن حیوانات و خارج کردن چربی آن‌ها، تحت حرارت و فشار بالا به شکل موم ساخته می‎شود. لانولین الکل موم زردرنگ مایل به قهوه‌ای بوده که در دمای 36 تا 42 درجه ذوب می‌شود و حدود 10 الی 20 درصد وزن پشم جانور را تشکیل داده است.

ساختار لانولین الکل

لانولین الکل دارای ترکیباتی چون استرهای مومی با زنجیره بلند، هیدروکربن‌ها، اسیدهای چرب و اتیل الکل و ایزوپروپیل الکل و سایر الکل ها است. طبق تحقیقات انجام شده روی این ماده زرد رنگ حدود 200 نوع مختلف اسید، 100 نوع مختلف الکل و 20 هزار نوع استر در لانولین الکل شناخته شده است. مقدار الکل موجود در آن به قدری بالا است که 4 درصد این موم را الکل تشکیل داده است. لانولین الکل به دلیل ساختار بسیار متنوع و پیچیده‌ای که دارد می‌تواند به راحتی تحت هیدرولیز، استریزه شدن، آلکوکسیله شدن و…. قرار بگیرد.

اگر لانولین الکل هیدرولیز شود، الکل و لانولین آن جدا می‌شود. الکل آن منبع بسیار غنی از کلسترول و چربی بوده و حدود 40 درصد آن از آلفا‌ هیدروکسی اسیدها تشکیل شده است، به همین دلیل در فرآیندهای مختلف به عنوان یک امولسیفایر قوی عمل می‌کند.

شکل ظاهری لانولین الکل

کاربرد های لانولین الکل 

در بخش دارویی و درمانی در ساخت و تهیه پمادها و کرم‌های موضعی به منظور تسکین دردهای عضلانی و آرتروز، کرم‌های خارش پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین استفاده‌ها از لانولین الکل، در بخش آرایشی و بهداشتی است. در ساخت و تهیه بسیاری از لوسیون‌ها، کرم‌های مراقبتی، لوازم آرایشی، کرم‌های ضدآفتاب، کرم‌های ضد چین و چروک و جوانسازی پوست صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ساخت کرم‌های آبرسان و مرطوب‌کننده‌های پوست از لانولین الکل به منظور جذب‌کننده آب بسیار قوی استفاده می‌شود، لانولین الکل قادر است تا دو برابر وزن اصلی خود آب جذب کند.

در تهیه کرم‌های مخصوص به نوزادان و کودکان از لانولین الکل استفاده فراوانی می‌شود.

این ماده شیمیایی علاوه بر پوست صورت برای تقویت مو نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد، لانولین الکل از بین برنده خشکی مو، تقویت کننده رشد مو سر، افزایش استحکام مو، قوی شدن ریشه مو است. لانولین حدود 30 درصد آب مورد نیاز مو سر را می‌تواند تامین کند.

از دیگر کاربردهای لانولین الکل می‌توان به رفع خشکی پوست لب اشاره کرد، چربی بالایی که این ماده دارد مانع از ترک خوردن و خشک شدن پوست لب می‌شود.

عوارض لانولین الکل 

بسیاری از افراد در سراسر جهان هستند که به کرک و پشم بدن جانوران حساسیت(آلرژی) دارند، طبق تحقیقات انجام شده تنها از هر 2500 مورد 1.7 درصدشان به پشم و کرک حساسیت دارند. پس بهتر است این افراد از مصرف لانولین الکل دوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا