صنایع شیمیایی

بتائین چیست؟ {همه چیز در مورد بتائین خوراکی}

بتائین چیست ؟

بتائین(betaine) در گروه اسید آمینه‌ها قرار دارد و با فرمول شیمیایی C5H11NO2، نقطه ذوب 301-305 °C، چگالی 1.00 g/mL و با حالت مایع دارای سه گروه متیل و اسید آمینه است. به دلیل وجود اسید آمینه گلایسین در ساختار بتائین، این ماده دو قطبی شده است.

خرید بتائین

فرمول شیمیایی بتائین

یعنی هم دارای بار منفی و هم بار مثبت است و با تمامی گروه‌ها می‌تواند پیوند برقرار کند. در ترکیبات سازنده بتائین مواد مغذی و مفید فراوانی وجود دارد از جمله کولین‌ها. البته علاوه بر کولین مواد و ویتامین‌های دیگری چون ویتامین B و فولات ها را در ساختار خود نیز جای داده است.

بتائین در دو شکل آب‌دار و بدون آب وجود دارد، از طرفی این ماده علاوه بر اینکه در بدن انسان تولید می‌شود به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی همچون( غلات‌ها، اسفناج، چغندر، غذاهای دریایی و …) وجود دارد.

آیا وجود بتائین برای بدن ضروری است؟

امروزه از بتائین در بسیاری از داروها و روش‌های درمانی استفاده می‌شود. از این ماده در داروهای پیشگیری از بیماری‌های قلبی نیز استفاده می‌شود و به دلیل خواص بالا و وجود پروتئین‌ها و ویتامین‌های بسیاری که در ترکیب این ماده وجود دارد امروزه از آن در ساخت و تهیه مکمل‌های ورزشی و انرژی‌زا نیز استفاده می‌کنند.
طبق تحقیقات انجام شده در بسیاری از کشورها، کمبود بتائین در بدن افراد تنها در کشورهایی که از گندم به عنوان ماده اولیه وعده‌های غذایی خود استفاده می‌کنند وجود دارد. کمبود بتائین در بدن هم همانند سایر ترکیبات مورد نیاز بدن ممکن است اختلالاتی به وجود آورد، از جمله آسیب‌های کمبود بتائین در بدن می‌توان به پوکی استخوان، تنگ شدن و سخت شدن عروق و لخته خون اشاره کرد.

بتائین خوراکی

مزایا بتائین خوراکی 

 •  کاهنده چربی‌های بدن، به همین منظور بیشتر در مکمل‌های غذایی و پروتئین‌های انرژی زا استفاده می‌شود تا در کنار فعالیت بدنی چربی سوزی بدن را افزایش دهد.
 •  بتائین به سم‌زدایی بدن و فعالیت کبد کمک بسیاری می‌کند. بتائین به کبد کمک می‌کند تا مواد سمی و زائد بدن را دفع کند و از این راه به بهبودی و سلامتی سیستم گوارشی کمک فراوانی می‌کند.
 •  بتائین به دستگاه گوارشی و معده کمک می‌کند.
 •  سلامت بخش قلب و عروق بدن را تامین می‌کند. حضور بتائین باعث باز شدن رگ‌های خونی، عملکرد درست قلب و پمپاژ خون به سایر نقاط بدن می‌شود.
  نقش و کاربردهای بتائین
 •  از این مواد به عنوان عامل سفیدکننده قوی در مواد شوینده خانگی و صنعتی استفاده می‎شود.
 •  بتائین‌ها یکی از قوی‌ترین ترکیبات آلی هستند که از آن برای پاک کردن چربی و لکه‌های روغنی از روی سطوح استفاده می‌شود.
 •  این ماده به عنوان یک عامل مرطوب‌کننده و جاذب رطوبت در مواد آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 •  بتائین در بخش دارویی و درمانی و ساخت بسیاری از داروهای مربوط به بیماری قلبی، بیماری‌های ژنتیکی استفاده می‌شود.
 •  در ساخت بسیاری از شامپوها، صابون‌ها، لوسیون‌های بدن و فوم‌های شستشو دست و صورت از آن استفاده می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا