مواد اولیه آرایشی بهداشتیمواد اولیه دارویی

کربومر چیست؟(انواع کربومر خوراکی،مایع و…)

کربومر چیست؟

تا به حال هنگام استفاده از مواد آرایشی و محصولات مراقبت پوستی با اسم کربومر مواجه شده‌اید؟ این ماده در بیشتر لوازم آرایشی وجود دارد ولی خیلی از افراد به نام آن در محصولات خود توجه نمی‌کنند، اما این ماده جای نگرانی ندارد و جزء ماده‌های ایمن به حساب می‌آید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با کاربردهای بیشتر کربومر و جزئیات این ماده‌ی مهم آشنا شوید.

کربومر به صورت کلی به پلیمرهایی گفته می‌شود که از آکریلیک اسید ساخته می‌شوند. کربومر پودر سفید و کرکی است که معمولاً به عنوان ژل در ساخت لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود. این ماده دارای گریدهای متفاوتی است و کاربردهای متفاوتی دارد که می‌توان به ژل سازها اشاره کرد که در ساخت محصولات دارویی و محصولات مراقبت شخصی کاربرد دارد.

خرید کربومر

مشخصات فنی کربومر 

نام ماده: کربومر
نام لاتین: Carbomer
نام دیگر: آکریلیک اسید
فرمول مولکولی: C3H4O2
چگالی کربومر: 1.15 گرم بر میلی لیتر
شکل ظاهری: مایعی بی رنگ و متمایل به آبی

انواع کربومر

کربومرها بر اساس اجزای خاص پلیمری و وزن مولکولی تقسیم بندی می‌شوند و این ماده بر اساس درجه‌های مختلف تولید، شرایط تولید و پیوندهای عرضی دارای انواع مختلفی است. کربومرها به گریدهای زیر تقسیم بندی می‌شوند.

 • کربومر 941 (Carbomer 941 GE)، GE نماد گرید پزشکی است.
 • کربومر 934 (Carbomer 934 P)، کربومر 934 برای داروهای خوراکی مناسب است.
 • کربومر 940 (Carbomer 940 GE)، کربومر 940 برای داروهای خارجی مناسب است.

کربومر 934

کربومر 934 مانند کربومرهای دیگر با اسم کارباپول شناخته شده است و یکی از انواع این پلیمرها است. عدد کربومر  934 نشان دهنده‌ی وزن مولکولی و اجزای آن است. کربومرها پودرهایی هستند که دارای وزن مولکولی بالایی هستند و به دلیل دارا بودن خاصیت منبسط شوندگی بالا، برای ساخت ژل‌ها مناسب‌ترین گزینه هستند. کربومر 934 دارای ظاهری کریستالی است و به دلیل حل شدن آن در آب و دارا بودن نقش تثبیت کنندگی، تعلیق کنندگی و امولسیون کنندگی برای داروهای خوراکی استفاده می‌شود.

کربومر 941

کربومر 941 سفید رنگ است و پلیمری ساخته شده از اسید آکریلیک می‌باشد. تفاوت کربومر 941 با کربومرهای دیگر در ویسکوزیته و وزن مولکولی است، ولی خواص شیمیایی در همه‌ی آن‌ها شبیه به یکدیگر است. این پلیمرها غیر فعال هستند و میزان اسیدیته آن‌ها حدوداً 3 است و در اسیدیته 6 تا 10 خنثی می‌شوند.

کربومر خوراکی(940)

کربومر 940 رایج‌ترین نوع کربومر است که بیشترین استفاده را در تولید داروهای خوراکی دارد. این پلیمر از بهترین تقویت کننده‌های ویسکوزیته‌ است و این یک مزیت مهم برای کربومر 940 به حساب می‌آید.
با توجه به خواص ذکر شده کربومر 940 در داروسازی، دارای کاربردهای ساخت روغن بدون امولسیون، تثبیت آب در روغن، معلق ساختن مواد جامد و تغلیظ آب است. اما این فقط کاربرد کربومر 940 نیست و صنایع دیگر هم این گرید استفاده می‌کنند که این به دلیل دارا بودن خواص روان کنندگی، ضد رسوب بودن و ضد خوردگی است.
این گرید مانند کربومرهای دیگر در محصولات ویسکوزیته را تنظیم می‌کند و به تعلیق مواد جامد غیر حلال در مایعات کمک می‌کند. همچنین از کربومر 940، در رایحه عطرها، تولید پانسمان‌های زخم، شامپو، محصولات ضد پیری، کرم دور چشم، اسکراب، ضد آفتاب، مرطوب کننده، ژل‌های مقاوم در برابر آتش تولید خمیر دندان، قطره‌های چشمی، لوسیون‌های پوستی و باندهای پزشکی استفاده می‌کنند.
کربومر 940 از لحاظ فیزیولوژیکی غیر حساسیت زا، بی اثر و دارای پایداری حراراتی عالی است که می‌تواند به شکل خوراکی و یا موضعی قابل استفاده باشد.

انواع کربومر

کاربرد های کربومر

کربومرها حدود 50 سال است که استفاده می‌شوند و در این مدت جزء ماده‌های بی خطر و ایمن به حساب می‌آیند و در محصولات آرایشی به میزان زیادی از آن استفاده می‌شود. برای ایمن بودن این ماده آزمایش‌های مختلفی مانند ویسکوزیته، درصد خشک شدن، تعیین مقدار مونومر اضافی، تعیین فلزات سنگین و محتوای اکریلیک اسید انجام شده است. اما فواید دیگر کربومر چیست؟

 • کربومر از نظر ماندگاری و تجمع بیولوژیکی مشکوک به تجمع بیولوژیکی نیست.
 • از لحاظ سمیت، در طبقه بندی ماده‌ی غیر مجاز سمی و مضر قرار ندارد.
 • به لحاظ زیست محیطی، ماده‌ای سمی برای محیط زیست به حساب نمی‌آید.
 • دارا بودن خاصیت حجم دهندگی و میزان حلالیت مناسب
 • شفافیت زیاد کربومر
 • کنترل میزان گرانروی در محصولات آرایشی
 • کربومر به عنوان قوام دهنده برای کنترل ویسکوزیته و غلظت مواد آرایشی کاربرد دارد.
 • کربومر باعث همگن شدن در ترکیبات مختلف می‌شود.
 • این ماده می‌تواند آب را در خود جذب کند و هنگامی که در آب معلق می‌مانند تا هزار برابر حجم اولیه، گسترش پیدا می‌کند.

نکات ایمنی کربومر

به صورت کلی از کربومرها در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند و ماده‌ای بی خطر به حساب می‌آید ولی موارد ایمنی و مضرات زیر را باید در نظر داشته باشید.

 • محلول‌های غلیظ کربومرها می‌تواند باعث سوختگی شدید دستگاه گوارش و دهان شود.
 • از نظر FDA، این ترکیبات ایمن و بی خطر هستند اما در غلظت‌های بالا ممکن است باعث سوزش چشم و پوست شوند. در بررسی‌های انجام شده بر روی کربومر، مشخص شده است که کربومرها در غلظت‌های 100% پتانسیل کمی برای تحریک و حساسیت پوست دارند.
 • کربومر دارای خاصیت خورندگی برای فولاد، مس، نقره و برنج است، اما با فولاد ضد زنگ سازگاری دارد.
 • کربومر به هیچ وجه به صورت مستقیم نباید استفاده شود بلکه این ماده طبق دستورالعمل‌های مشخص شده در تولید محصولات آرایشی استفاده می‌شود.
 • تا به حال گزارشی مبنی بر سرطان‌زا بودن کربومر، مسمویت مرتبط با تولید مثل و رشد جنین ارائه نشده است.
 • در رابطه با خطر افتادن سیستم ایمنی و ایجاد واکنش‌های آلرژیک هم گزارشی تا به حال انجام نشده است، ولی اگر هنگام استفاده از محصولات آرایشی که این ماده را دارد دچار حساسیت شده‌اید، مطمئن باشید به دلیل وجود این ماده در محصول نیست و به دنبال ماده‌ی دیگری در محصول خود باشید.

ساخت ژل با کربومر

کربومرها در فرمولاسیون‌های مانند ژل استفاده می‌شود و این ترکیب کربومرها در تولید خمیر دندان، محصولات ضد پیری، پاک کننده‌ها، کرم‌های دور چشم و محصولات دیگر استفاده شود. با توجه به این موارد، کربومر به دلیل دارا بودن خاصیت قابل حل بودن در چربی، با مقدار مصرفی بین 25/0 و 5/0 درصد در لوسیون، کرم و پماد با مقاوم کردن لایه نازک هیدرولیپیدی پوست باعث ایجاد حس رضایت برای شخص می‌شود و به حفظ رطوبت پوست کمک زیادی می‌کند.

ساخت ژل با کربومر

خرید کربومر

با شیمی بازار می‌توانید به راحتی خرید مواد شیمیایی مد نظر خود را انجام دهید و از کارشناسان شیمی بازار بهترین مشاوره را در زمینه مواد شیمیایی دریافت کنید. جهت استعلام قیمت کربومر با ما در ارتباط باشید و یا درخواست خود را برای شیمی بازار ارسال کنید تا کارشناسان شیمی بازار در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

021-87700476

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا