صنایع شیمیایی

اسید بوریک چیست و چه کاربرد هایی دارد

مشخصات و نام­های مترادف اسید بوریک

اسید بوریک اسیدی ضعیف با فرمول بسته BH3O3 یا H3BO3 و فرمول گسترده B(OH)3 است. اسید بوریک اغلب به عنوان ضدعفونی کننده، حشره ­کش، مهارکننده شعله آتش، جاذب نوترون و ماده اولیه برای تولید سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می­شود. وقتی به صورت ماده معدنی اتفاق افتاده باشد، ساسولیت نامیده می­شود.

فرمول اسید بوریک

مطابق نامگذاری اتحادیه بین­ المللی شیمی محض و کاربردی یا آیوپاک، بوریک اسید یا تری­ هیدرواکسیدوبوران نامیده می­شود. ولی با نام­های ارتوبوریک اسید، هیدروژن بورات، بوراسیک اسید، ساسولیت، اُپتیبور، بوروفکس، تری­ هیدروبوران، بور(III) هیدروکسید و بوران تری­ هیدروکسید نیز شناخته شده و با شماره CAS 3-35-10043 معرفی می­شود. در بازار به اسید بوریک معروف است.

 

خواص فیزیکی و شیمیایی اسید بوریک

ماده جامدی است که به صورت پودر سفید یا بلورهای بدون رنگ وجود دارد. دارای دانسیته 435/1 گرم بر سانتی­متر مکعب، نقطه ذوب و نقطه جوش 9/170 و 300 درجه سانتیگراد است و در آب حل می­شود.

اسید بوریک فروش

انواع اسید بوریک

آزمایشگاهی: اسید بوریک برای مصارف آزمایشگاهی با خلوص زیاد در بسته ­های 250 و500 گرمی و1 و 2 کیلوگرمی در ظروف پلاستیکی مقاوم وجود دارد.

صنعتی: اسید بوریک صنعتی با خلوص بیشتر از 99% در بسته­ های 25 کیلویی یا بیشتر موجود است.

 

کاربردهای اسید بوریک

پزشکی و داروسازی: اسید یوریک خاصیت آنتی­ باکتری و آنتی ­قارچ دارد و به همین علت در پزشکی به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می­شود. داروهای دارای مقادیر کمی اسید بوریک برای ضدعفونی کردن، تنظیم pH و رفع خشکی چشم مصرف می­شوند. کاربرد دیگر آن برای رفع عفونت واژینال است که عموما به صورت کپسول استفاده می­شود.

صنایع چوب: از اسید بوریک به‌عنوان عامل ضدحشره، قارچ و نگه‌دارنده در چوب‌های خام استفاده می‌شود.

کشاورزی: برای بهبود فرایند جذب و فتوسنتز در گیاهان و به منظور متعادل کردن مواد مغذی و رشد بیشتر محصولات کشاورزی استفاده می‌شود.

روان کننده‌ها: با توجه به خاصیت ضدعفونی، برای پایداری زیستی و تنظیم pH استفاده می‌شود.

شیشه‌سازی: در محصولات شیشه‌ای مختلف از اسید بوریک می‌شود. شیشه­ های بوروسیلیکات در برابر تنش حرارتی مقاوم هستند و در ظروف آزمایشگاهی کاربرد زیادی دارند.

سرامیک‌سازی: بورات­ ها باعث کاهش انبساط حرارتی مواد شده و جلای بیشتری به سرامیک، کاشی و ظروف لعاب‌دار می‌دهند.

متالورژی: ترکیبات بور در تولید استیل و فلزات غیرآهنی و  آلیاژها استفاده می­شود. همچنین برای جوشکاری و تولید برخی روکش­ها به عنوان کمک ذوب استفاده می­شود.

مصارف مغناطیسی: فروبرون برای ساخت آهنرباهای خیلی قوی استفاده می‌شود

سایر مصارف:  اسید بوریک و ترکیبات بور مصارف دیگری نیز دارند که برخی از آن­ها عبارتند از:

  1. تنظیم اسیدیته محیط­های شیمیایی مختلف.
  2. کنترل کننده غلظت رنگ­ها
  3. تثبیت pH مواد منفجره
  4. ساخت لایه­ های مقاوم سطح شیشه‌ها در برابر حرارت و مواد شیمیایی
  5. ساخت صفحه‌های ظریف LCD
  6. ساخت سرامیک‌های زیبا
  7. استفاده در مواد آرایشی به علت خاصیت ضدباکتری

بازار جهانی اسید بوریک

حدود 5 میلیون تن اسید بوریک در سال 2001 در جهان تولید و مصرف شده است. چین و آمریکا بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان اسید بوریک هستند. بزرگ‌ترین منابع سنگ‌ معدن اسید بوریک یعنی بوراکس در کشورهای ترکیه و آمریکا وجود دارد به همین دلیل کارخانه‌های بزرگ تولید اسید بوریک در این دو کشور است. در کشورهای آسیایی مانند چین به دلیل رشد صنایع نساجی، بردهای الکترونیکی چاپی، کشتی‌سازی، تولید شیشه برای دستگاه‌هایی با صفحه ‌نمایش تخت ال سی دی و به دلیل اینکه مصرف‌کنندگان نمایشگرهایی با صفحه ‌نمایش مسطح را ترجیح میدهند استفاده از این محصول به‌طور روزافزونی افزایش پیدا کرده است.

روش­های تولید

اسید بوریک از واکنش بوراکس یا سدیم تترابورات ده آبه با اسیدهای معدنی مانند اسید کلریدریک تولید می­شود:

Na2B4O7·10H2O + 2HCl → 4B(OH)3 + 2NaCl + 5H2O

همچنین به عنوان محصول جانبی از هیدرولیز تری­ هالیدهای بور و دی­ بوران­ها تولید می­شود:

B2H6 + 6H2O → 2B(OH)3 + 6H2

BX3 + 3H2O → B(OH)3 + 3HX (X = Cl, Br, I)

نگه­داری و انبارداری

ذخیره کردن اسید بوریک باید در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب انجام شود و از مواد ناسازگار دور باشد. اگر از مخزن استفاده نمی­شود، درب ظرف باید کاملاً بسته باشد .از تابش مستقیم نور آفتاب، شعله و جرقه باید دور نگه­داری شود .اسیدها و اکسنده­های قوی با اسید بوریک ناسازگار هستند و باید دور از آن­ها نگه­داری شود.

نکات ایمنی

اسید بوریک جامد می‌تواند باعث تحریک چشم‌ها و پوست ‌شود. همچنین، بر باروری و سقط‌جنین در افراد و تولد نوزادان ناقص اثر دارد.

خرید اسید بوریک

در شیمی بازار به راحتی می‌توانید اسید بوریک را خریداری کنید. شیمی بازار که خود پلتفرمی مناسب برای خرید اینگونه مواد است، با ارتباط برقرار کردن بین تولیدکنندگان و واردکنندگان با خریداران، زمان بر طرف کردن نیاز گروه‌های مختلف تحقیقاتی و صنعتی را در سریع‌ترین زمان ممکن فراهم می‌کند. این فضا شفاف و سالم بوده و خریدار در جریان تمام مراحل از فروش تا حمل و نقل ماده با بیشترین دقت و تا رسیدن محصول به  دست خریدار، با شفافیت کامل عمل می‌کند.

فروش اسید بوریک

شرکت‌هایی که در زمینه تولید و یا وارد کردن این ماده دخیل‌اند، می‌توانند با برقراری ارتباط با شیمی بازار، محصول خود را به راحتی و با امنیت کامل به فروش بگذارند. در این پلتفرم، تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌توانند با اطمینان کامل از امکاناتی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، استفاده کنند. مزیت استفاده از پتلفرم شیمی بازار، راه‌اندازی کسب و کاری سالم و شفاف در فضای دیجیتال است. شیمی بازار امکان همه‌ این موارد را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و مناسب فراهم می‌سازد.

برترین تامین کنندگان بوریک اسید

بوریک اسید

خوزستان لابور

بوریک اسید

صنایع شیمیایی آروین شیمی

بوریک اسید

نگین تجارت پیام

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا