صنایع شیمیایی

از سیر تا پیاز بوتیل گلیکول – تاریخچه، خواص، کاربردها / ادغام

بوتیل گلایکول یکی از ترکیبات شیمیایی ارگانیک است که به عنوان حلال و ماده آغازین در سنتزها کاربرد دارد. 2-بوتوکسی اتانول با فرمول شیمیایی BuOC2H4OH (Bu = CH3CH2CH2CH2) مایع شیمیایی بی‌رنگی است که بویی شیرین و ملایم مانند اتر دارد. 2-بوتوکسی اتانول از خانواده گلیکول اترها است و خانواده نزدیک اتیلن گلیکول محسوب می‌شود. این گلایکول به عنوان سطح‌ساز(Surfactant) استفاده فراوانی داشته و به علت ارزان و سمیت کم، غیر‌فرار بودن در فلوتاسیون و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد.
شیمی بازار به عنوان بورسی برای توزیع این حلال و سایر مواد شیمیایی آلی و معدنی، قصد دارد که با معرفی مختصری از تاریخچه به وجود آمدن آن و توضیح خواص و کاربردها قدمی در آشنایی بیشتر خریداران با این محصول برداشته و اطلاعاتی هر چند اندک را برای خرید و فروش بوتیل گلیکول به طور آگاهانه عرضه کند. به این منظور ابتدا به تاریخچه اتیلن گلیکول پرداخته و کمی از گلیکول اترها خواهیم گفت، سپس با شرح مبسوط خواص فیزیکی و شیمیایی 2-بوتاکسی اتانول به بررسی دقیق این حلال آلی خواهیم پرداخت و پس از پایان آن روش‌های تولید بوتیل گلایکول را به صورت دقیق بررسی خواهیم کرد و در انتها مختصری از کاربردها و نحوه استفاده از بوتیل گلایکول نیز در بین این موارد به صورت ایمن بیان خواهد شد.

تاریخچه بوتیل گلایکول


butyl glycol

تاریخچه دقیق بوتیل گلیکول در میان صفحات تاریخ شرکت یونیون کارباید گم شده است ولی می‌توان با جستجویی عمیق به تاریخ نسبی تولید آن دسترسی پیدا کرد. بوتیل گلایکول یک بوتیل اتر، اتیلن گلایکول است. لذا برای بررسی تاریخچه آن باید به بررسی تاریخچه اتیلن گلایکول و گلیکل ها پرداخت. بیشتر منابع تاریخی موجود کشف و ساخت اتیلن گلیکول را به شیمیدان فرانسوی چارلز آدولف وورتز در سال 1856 میلادی نسبت می‌دهند. او ابتدا واکنش بین یدید اتیلن (C2H4I2) با استات سیلور را انجام داده و سپس محصول حاصل(اتیلن دی استات) را درکنار هیدروکسید پتاسیم، هیدرولیز کرد. او ترکیب حاصل را به علت خواص مشترک با اتیل الکل و گلیسیرین، گلایکول (گلیکول) نام گذاری کرد.
سه سال پس از آن وورتز اتیلن گلایکول را با هیدراسیون اکسید اتیلن آماده کرد و روش تهیه کمی کم هزینه‌تر شد، اما تا قبل از جنگ جهانی اول راهی اقتصادی برای تولید اتیلن گلیکول در مقیاس اقتصادی وجود نداشت. در زمان جنگ جهانی اول آلمان‌ها اتیلن گلیکول را با سنتز دی کلرید اتیلن تهیه کرده و آن را جایگزین گلیسرول (گلیسرین) در مواد منفجره نمودند. علی‌رغم تمام بدی‌های جنگ به خصوص جنگ‌های جهانی این اولین باری بود که راهی اقتصادی برای تولید این ماده در جهان به وجود آمد.
در سال 1917 آمریکا نیز، تولید اتیلن گلایکول را از اتیلن کلروهیدرین آغاز کرد و این آغاز هشت سال بعد، منجر به راه‌اندازی اولین کارخانه بزرگ تولید این ماده در چارلستون جنوبی واقع در غرب ویرجینیا شد. در سال 1927 اتیلن گلیکول تقریبا توسط تمام سازندگان دینامیت در دنیا مورد استفاده قرار گرفت. شرکت کارباید یونیون پس از تاسیس در سال 1925 تا سال 1953 کاملا بازار اتیلن گلایکول را در اختیار خود داشت تا لایسنس آن را به فروش گذاشت.
گلیکول اترهای زیادی از سال 1924 ساخته شده و به دو دسته e و p تقسیم شدند. دسته e گلیکول‌های استحصال و یا جایگزین شده در اتیلن گلیکول (یا از اکسید اتیلن ساخته شده) و سری p گلیکول‌های جایگزین شده در پروپیلن گلیکول (یا از پروپیلن اکساید ساخته شده) را شامل می‌شوند. که 2-بوتوکسی اتانول از مهمترین و پر استفاده‌ترین این حلال‌ها است که از دهه 1930 تاکنون مورد استفاده در صنایع مختلف قرار گرفته است.
از سال 1999 مالکیت تمام این گلیکول‌ها که توسط یونیون کارباید به ثبت رسیده بود در اختیار شرکت شیمیایی داو قرار گرفت و امروزه کشورهای مختلف دنیا به رشد کافی در زمینه تولید آن دست پیدا کرده‌اند. بوتیل گلایکول امروزه به نام‌های بوتیل سِلوُ سُلو(Cellosolve)، بوتیل مونو اتر گلیکول، اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر(EBGE)، بوتیل اکسیتول، سلواست و غیره شناخته می شود برای آشنایی بیشتر با این نام ها می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

 

2-BE 2-Butoxyethanol
EGMBE Butyl cellosolve
Butyl oxitol Butyl glycol
Ektasolve Butyl monoether glycol
Jeffersol EB EGBE (ethylene glycol monobutyl ether)
BH-33 industrial cleaner Dowanol EB
Solvaset Bane-Clene
Eastman EB solvent

خواص بوتیل گلیکول

خواص فیزیکی و شیمیایی 2-بوتاکسی اتانول به شرح زیر می‌باشد:
ساختار مولکولی بوتیل گلایکول با وزن مولکولی 118.176 گرم بر مول، یک پیوند هیدروژنی اهدا کننده، دو پیوند هیدروژنی گیرنده و 5  پیوند چرخشی و 8 اتم سنگین به صورت شکل زیر است.

butyl glycol
 

اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر یا اتیلن گلایکول مایعی روان(ملایم) با بویی مطبوع(شیرین) است که دانسیته کمتری از آب دارد.  نقطه اشتعال این مایع 160 درجه فارنهایت(71.11 درجه سانتی‌گراد) و نقطه جوش آن 171 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. همچنین این مایع در منفی 77 درجه سانتی‌گراد ذوب خواهد شد. ظاهر این مایع بی‌رنگ و شفاف است و به راحتی در آب حل می‌شود. بوتیل گلایکول به علت وجود گروه هیدروکسیل در آن خاصیت بازی دارد و از فشار بخاری برابر 0.8 میلی‌متر جیوه برخوردار است. بوتیل گلیکول ویسکوزیته‌ای نزدیک به آب اما کمی بیشتر از آن دارد(2.9 cP).
در صورت تماس با پوست و چشم آن‌ها را آزار داده و لازم است برای جلوگیری از آسیب بیشتر با مقدار زیادی آب شسته شود، همچنین باید از خوردن بوتیل گلایکول اجتناب کرد، زیرا سمی است. این گلیکول در روغن‌های معدنی و بسیاری از حلال‌های آلی حل خواهد شد. میزان انحلال آن برابر 100 میلی‌گرم بر میلی‌لیتر در 22 درجه سانتی‌گراد است. بوتیل گلیکول به طور کامل در استون، بنزن، تتراکلرید کربن، اتیل اتر، ان-هپتان، آب حل شده و در بسیاری از کتون‌ها، اترها، الکل‌ها، پارافین‌های آروماتیک و هیدروکربن‌های هالوژنه شده نیز انحلال‌پذیر است.

butyl glycol

چگالی این حلال در 20 درجه سانتی‌گراد 0.902 گرم بر سانتی‌متر مکعب است و در 244 درجه سانتی‌گراد به صورت خود به خودی آتش خواهد گرفت. بوتیل گلایکول در صورت حرارت‌دهی به منظور تجزیه دودی تند و زننده و بخاری آزاردهنده خواهد داشت. همچنین پتانسیل یونیزه شدن آن برابر  eV 10 می‌باشد.

نحوه تهیه بوتیل گلایکول

برای تولید بوتیل گلایکول دو روش عمده در جهان وجود دارد. یکی از این روش‌ها اتوکسیلیشن است که در واکنش بوتانول و اکسید اتیلن در حضور کاتالیزور اتفاق خواهد افتاد. این روش معمولا به علت گران بودن توصیه نمی‌شود.

C2H4O + C4H9OH → C4H9OC2H4OH

روش دوم نیز اتری کردن بوتانول با 2-کلرو اتانول است. در صنعت معمولا ابتدا اتیلن گلیکول تولید شده و سپس بوتی رآلدهید در یک راکتور با پالادیوم روی کربن اضافه خواهد شد.


butyl glycol
 
 

چنانچه در شکل بالا مشخص است، قبل از تولید بوتیلن گلایکول سه مرحله باید طی شود. مرحله واکنش شامل ورود اتیلن، اکسیژن و آب به سیستم است. در این مرحله اتیلن اکسید شده و به مرحله بازیابی و خالص‌سازی فرستاده خواهد شد. پس از استریپ کردن مایع به دست آمده از فاز آبی به آلی و مجددا آلی به آبی مقداری به عنوان اکسید اتیلن تولید و بقیه به راکتور گلیکول سازی فرستاده خواهد شد در این مرحله پس از واکنش شیمیایی لازم با تقطیر گلیکول‌های MEG(مونو اتیلن گلیکول)، DEG(دی اتیلن گلیکول)،TEG (تری اتیلن گلیکول) و PEG(پلی اتیلن گلیکول) استحصال شده و در مرحله بعد یک بوتیل داخل راکتور به ساختار مونو اتیلن گلیکول اضافه خواهد گردید.

کاربردهای بوتیل گلایکول

خرید بوتیل گلایکول عمدتا به عنوان سطح ساز یا حلال صورت می‌پذیرد. تقریبا از دهه 1930 گلیکول اترها حلال‌هایی هستند که تمامی اجزای هوا دوست(هیدروفوب) و هیدورفیل(آب دوست) را با توجه به pH های مختلف در خود حل می‌کنند. گلیکول اتر‌ها از دو ترکیب اتر و الکل تشکیل شده‌اند و با توجه به طبیعت الکل مولکول‎های آن چنان که بیان شد به دو سری P و E تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی باعث خواهد شد که هر سری برای مقاصد خاصی انتخاب شود که بستگی به انحلال‌پذیری، آتش‌زا نبودن و فراریت آن‌ها خواهد داشت.

butyl glycol
در مورد خرید بوتیل گلیکول معمولا خصوصیت انحلال و سطح‌سازی آن مد نظر است و استفاده‌های تجاری آن به شرح زیر خواهد بود:
2-بوتوکسی اتانول حلالی برای رنگ‌ها و پوشش‌دهنده‌های سطح است. همچنین استفاده از آن در مواد پاک‌کننده و جوهرها شایع می‌باشد. از محصولاتی که شامل بوتیل گلیکول است می‌توان به فرمولاسیون‎های مختلف رزین‌های آکریلیک، کف خاموش‌کننده آتش، عوامل آزادکننده آسفالت، محافظ‌های چرم، پخش‌کننده‌های روغن، موادی برای روغن‌زدایی، محلول‌های استریپ عکاسی، صابون‌های مایع، مواد آرایشی، محلول‌های خشک‌کننده، جلادهنده‌ها، لاک‌های الکلی، علف‌کش‌ها، رنگ‌های لاتکس، رنگ‌های ضد زنگ، چسباننده‌های چاپ، پاک‌کننده‌های لاک الکلی و کلاهک سیلیکونی اشاره کرد. همچنین محصولاتی که شامل این ترکیب هستند عموما در سایت‌های ساختمانی، تعمیرگاه‌های اتومبیل، دفاتر فنی و کارخانه‌هایی که محصولات استرلیزه کننده و تمیزکننده تولید می‌کنند، یافت می‌شود.


butyl glycol 
جالب است بدانید که تقریبا نه تنها در تمامی محصولات شوینده‌ای که در خانه خود دارید از بوتیل گلایکول استفاده شده است، در شوینده‌های صنعتی نیز از آن به عنوان یک ماده اولیه اصلی استفاده می‌شود که علت آن ملکول 2-بوتوکسی اتیلن است که دارای انتهای غیر قطبی و قطبی است و به همین علت برای پاک کردن مواد قطبی و غیرقطبی بسیار کارا است و موادی مانند گریس و روغن را به راحتی پاک می‌کند. همچنین بوتیل گلایکول در دنیا توسط مراجع بهداشتی جهت استفاده و افزدون به افزونه‌های غذایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم تایید شده است که شامل استفاده به عنوان ضد میکروب، ثابت‌کننده و غیره است. باید توجه داشت که خوردن بوتیل گلایکول به طور مستقیم باعث مسمومیت خواهد شد و اضافه شدن آن به مواد غذایی طبق نظارت دقیق و مقادیر خاص ممکن است. در صنعت نفت نیز دو بوتوکسی اتانول به خاطر خواص سطح سازش به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین در فلوتاسیون نیز برای بازداشت بعضی از عناصر می‌توان از آن استفاده کرد.
استفاده‌های فراوان دیگری برای بوتیل گلیکول وجود دارد که بیان تمامی آن‌ها در حوصله مقاله نخواهد بود، شیمی بازار امیدوار است که با در اختیار قرار دادن اطلاعاتی مفید و کافی از این حلال آلی، کار خرید و فروش بوتیل گلایکول را برای شما آسان‌تر نماید. آنچه در خرید بوتیل گلیکول اهمیت دارد، میزان انحلال آن و خاصیت سطح‌سازی آن است و محصول انتخابی باید با توجه به کاربرد مورد نیاز انتخاب گردد.
شیمی بازار به عنوان بورس مواد شیمیایی، محصولات بوتیل اتیلنی و بوتیل پروپیلنی از جمله بوتیل گلایکول را از تولید کننده‌های مختلف معرفی و برای مقایسه در اختیار خریداران قرار داده، تا بهترین محصول با توجه به کاربرد انتخاب و در اختیار ایشان قرار گیرد. همچنین اگر قصد فروش بوتیل گلیکول را دارید، می‌توانید محصول خود را در سامانه ما عرضه کرده، تا در اختیار خریداران قرار گیرد. لازم به ذکر است که بوتیل گلایکول به عنوان یکی از حلال‌های آلی بسیار کارآمد، نسبت به دیگر حلال‌ها از قیمت مناسبی برخوردار بوده و انتخاب خوبی برای خریدران در صنایع نفت و گاز، مواد شوینده خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا